Emil Seidel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Emil Seidel
Ilustracja
Plakat tandemu Debs-Seidel z kampanii poprzedzającej wybory prezydenckie w 1912 roku
Data i miejsce urodzenia

13 grudnia 1864
Ashland

Data śmierci

24 lipca 1947

Burmistrz Milwaukee
Okres

od 1910
do 1912

Przynależność polityczna

Socjalistyczna Partia Ameryki

Poprzednik

David Stuart Rose

Następca

Gerhard Bading

Emil Seidel (ur. 13 grudnia 1864, zm. 24 lipca 1947) — amerykański polityk, socjalista.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie niemieckich imigrantów w Ashland w Pensylwanii, ale przeprowadził się do stanu Wisconsin, wraz z rodziną, kiedy był jeszcze dzieckiem. Jako młody człowiek mieszkał czas jakiś w Niemczech, gdzie pracował jako drwal i gdzie został z przekonania socjalistą.

Po powrocie do USA przystąpił do Partii Socjalistycznej. Zamieszkał w Milwaukee, gdzie po pewnym czasie został radnym miejskim (w 1904).

W roku 1910 wybrano go, jako pierwszego socjalistę w ogóle w amerykańskim mieście, na burmistrza Milwaukee. W czasie jego dwuletniej kadencji po raz pierwszy utworzono departament robót publicznych. Zorganizowano pierwszą komisję ds. działalności policji i straży pożarnej. Otwarto też pierwszy park miejski oraz ustanowiono prawne regulacje dotyczące prostytucji oraz kasyn. Ponadto administracja Seidela zatrudniła na pewien czas znanego pisarza i poetę Carla Sandburga. Autora do przyjęcia tej pracy skłoniły socjalistyczne poglądy burmistrza.

Podczas wyborów na burmistrza w roku 1912 obie główne partie amerykańskie, demokratyczna i republikańska, połączyły swe siły, aby pokonać ubiegającego się o ponowny wybór na to stanowisko Seidela. Udało im się to, jego następcą został Gerhard Bading.

W tym samym roku Seidel kandydował na urząd wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych u boku lidera socjalistów Eugene'a Victora Debsa. Ich lista zdobyła wtedy 901,551 głosów (równo 6%), ale ani jednego głosu w Kolegium Elektorów Stanów Zjednoczonych.

Potem jeszcze przez dwie kadencje pełnił funkcję radnego (1916-1920 i 1932-1936).