Emma (lady Hamilton)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Emma Lyon ok. 1783, portret George’a Romneya

Emma Lyon, znana jako Emma, Lady Hamilton (ur. 26 kwietnia 1765, w Neston, ochrzczona 12 maja 1765, zm. 15 stycznia 1815) – angielska tancerka.

Jej ojciec Henry Lyon (Lyons) był kowalem i zmarł, gdy Emma miała 2 miesiące. Od roku 1779 mieszkała z matką w Londynie. By zarobić pozowała jako modelka pod nazwiskiem Emma Hart. Malował ją między innymi Joshua Reynolds. Dostrzegł ją wtedy Charles Francis Greville (1749-1809), poseł parlamentu z okręgu Warwick, który uczynił ją swą metresą. Emma była symbolem mody i urody osiemnastowiecznej Wielkiej Brytanii. Podziwiał ją też między innymi Goethe.

Emma, lady Hamilton w 1791, portret Élisabeth Vigée-Lebrun

Potem Emma została kochanką Sir Hamiltona (1730-1803), brytyjskiego ambasadora w Neapolu i archeologa, wuja Greville’a – który przysłał mu Emmę w 1786 jako „pomoc za uregulowanie długów”. 6 września 1791, w kościele Św. Jerzego, przy Hanover Square w Londynie, Emma i sir Hamilton pobrali się. Nie mieli oni jednak potomstwa. W Neapolu Emma został bliska przyjaciółką królowej Marii Karoliny Habsburg, żony króla Ferdynanda IV Burbona. Jako żona brytyjskiego ambasadora w 1793 witała admirała Horatio Nelsona, który powrócił do Neapolu po rozgromieniu Francuzów.

Horacy Nelson został jednym ze stałych gości Hamiltonów, a Emma została jego kochanką, mimo że ona miała męża, a on żonę – Lady Fanny Nelson. Kochankowie mieli razem córkę, która urodziła się w domu wynajętym przez sir Hamiltona, przy Clarges Street, w londyńskim Piccadilly:

  • Horatię Nelson (28 stycznia 1801, w Londynie – 6 marca 1881, w Beaufort), żonę Philipa Warda i matkę 10 dzieci.

Na jesieni tego samego roku, Nelson kupił Merton Place, mały dom na przedmieściach Londynu, w dzisiejszym Wimbledonie. Otwarcie zamieszkał tam z Emmą i jej mężem, co stało się tematem licznych plotek.

Sir Hamilton zmarł w 1803, a niedługo potem Nelson wypłynął w morze. Emma została sama w ciąży z drugim dzieckiem. Dziecko to – dziewczynka, zmarło kilka tygodni po urodzeniu na początku 1803. Załamana Emma znalazła ukojenie w hazardzie i wydawaniu pieniędzy. Nelson poległ w 1805, a jego kochanka została cała w długach. Zaczęła pić, aż wreszcie, kiedy jedyna córka jej i Nelsona miała niecałe 14 lat, Emma zmarła w biedzie.