Emma Bawarska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Emma Bawarska
Ilustracja
Królowa Franków Wschodnich
Okres

od 843
do 876

Jako żona

Ludwik II Niemiecki

Poprzedniczka

Ermengarda z Tours

Następczyni

Luitgarda Saska
Ryszarda Szwabska

Dane biograficzne
Data urodzenia

808

Data i miejsce śmierci

31 stycznia 876
Ratyzbona

Miejsce spoczynku

Ratyzbona

Ojciec

hrabia Welfa z Altdorfu

Matka

Jadwiga Saska

Mąż

Ludwik II Niemiecki

Dzieci

Hildegarda
Karloman
Irmingarda z Chiemsee
Gisela
Ludwik III Młodszy
Berta
Karol Otyły

Emma Bawarska, Emma z Altdorfu, Hemma (ur. 808, zm. 31 stycznia 876 w Ratyzbonie) – córka hrabiego Welfa z Altdorfu i Jadwigi Saskiej, córki hrabiego Isanbarta. Jej siostra, Judyta, poślubiła w 819 r. cesarza Ludwika I Pobożnego.

Dzięki staraniom siostry Emma poślubiła w 827 r. w Ratyzbonie Ludwika (804 - 28 września 876), króla Bawarii, syna Ludwika Pobożnego i jego pierwszej żony, Ermengardy z Hesbaye, córki hrabiego Ingermana, pasierba Judyty. Ludwik i Emma mieli razem trzech synów i cztery córki:

Kronikarze opisywali ją jako kobietę licznych talentów, wychwalając jej zdolności i niepospolitą odwagę. Często sama stawała na czele armii, np. kiedy poprowadziła armię przeciwko Adelchisowi z Benewentu, który zbuntował się przeciwko jej mężowi. Podobno buntownik tak przestraszył się królowej na czele wojska, że uciekł na Korsykę. Roczniki z Saint-Bertin ganią ją jednak za jej postępowanie z ludem Italii.

W wyniku podziału państwa frankijskiego w 843 r. została królową państwa wschodniofrankijskiego, z którego później wykształcą się Niemcy. Zmarła 31 stycznia 876 r., kilka miesięcy przez swoim mężem. Została pochowana w klasztorze św. Emmerama w Ratyzbonie.