Emmanuel Lubezki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Emmanuel Lubezki
Prawdziwe imię i nazwisko Emmanuel Lubezki Morgenstern
Data i miejsce urodzenia 1964
Mexico City, Meksyk
Zawód operator filmowy
Lata aktywności od 1983

Emmanuel Lubezki, właśc. Emmanuel Lubezki Morgenstern (ur. 1964 w Meksyku) – meksykański operator filmowy, zdobywca Oscara za najlepsze zdjęcia do filmów: Grawitacja (2013) i Birdman (2014).

Począwszy od swojego debiutu, w 1985 (krótkometrażówką Sera por eso que la quiero tanto), Emmanuel Lubezki pracował przy stworzeniu przeszło 30 filmów. Współpracował m.in. z Timem Burtonem, Terrence'em Mallickiem, Mikiem Nicholsem oraz Michaelem Mannem, istotne wydają się jednak wyniki pracy z innym Meksykaninem, reżyserem Alfonso Cuarónem. Drugi – po Sólo con tu pareja – z sześciu nakręconych wspólnie filmów (Mała księżniczka) przyniósł uznanemu już w ojczyźnie, ale niedocenianemu dotychczas w Stanach, Lubezkiemu, debiutancką nominację do Oscara, czyniąc go jednym z najbardziej uznanych operatorów Hollywood.

Czwarta – trzecia to Wielkie nadzieje – produkcja duetu Cuarón-Lubezki (Jeździec bez głowy) przyniosła temu ostatniemu, prócz kolejnej nominacji do Oscara (tym razem przegrał z Hiszpanem Guillermo Navarro), również wyróżnienie za najlepsze zdjęcia na Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej. Później nominowany do Oscara był jeszcze za filmy: Podróż do Nowej Ziemi (2006), Ludzkie dzieci (2007)[1], Drzewo życia (2011), aż w 2014 roku doczekał się statuetki za najlepsze zdjęcia do filmu Grawitacja[2], a w 2015 roku kolejnej za film Birdman[3].

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Kolejna współpraca z Cuarónem.
  2. Film wyreżyserował Cuarón, który również dostał Oscara.
  3. Oscary 2015: oto zwycięzcy!. onet.pl, 2015-02-24. [dostęp 2015-05-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]