Emmeline Pankhurst

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Emmeline Pankhurst, 1913
Zatrzymanie Emmeline Pankhurst podczas próby wręczenia przez nią petycji królowi Jerzemu V, maj 1914
Tu mieszkała w latach 1897-1907 w Manchesterze
Obecnie funkcjonuje tu Pankhurst Centre. Dom otoczony jest budynkami szpitalnymi Manchester Royal Infirmary.

Emmeline Pankhurst (ur. 15 lipca 1858, zm. 14 czerwca 1928) – brytyjska działaczka społeczna, jedna z założycielek brytyjskiego ruchu sufrażystek, najważniejsza angielska działaczka na rzecz przyznania kobietom praw wyborczych przed I wojną światową.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jej rodzice byli zaangażowani w walkę z niewolnictwem oraz działali na rzecz praw kobiet. Jej mąż był autorem obu Married Women's Property Act – przepisów umożliwiających mężatkom rozporządzanie majątkiem.

W 1889 roku Pankhurst założyła Women's Franchise League – Ligę na rzecz praw wyborczych dla kobiet. Później w 1903 współtworzyła znacznie lepiej znaną Woman's Social and Political Union (Women's Social and Political Union). Wraz z innymi działaczkami, w tym Emily Davison i Ethel Smyth, rozpoczęły szereg działań na rzecz przyznania kobietom praw wyborczych, po kilku latach dołączyły do nich córki Pankhurst, Sylvia i Christabel. Ta pierwsza skupiła się w późniejszym okresie na organizowaniu kobiet pracujących, podczas gdy Emmeline i Christabel gorąco popierały nie tylko wojska brytyjskie w I wojnie światowej, ale zachęcały również kobiety do udziału w siłach zbrojnych.

Emmeline Pankhurst mawiała, że „argument w postaci rozbitej szyby to najcenniejszy dziś argument w polityce”. Za jej wezwaniem sufrażystki wybijały szyby w oknach polityków, którzy byli przeciwni nadaniu kobietom praw wyborczych. Podczas wojny zorganizowała kampanię na rzecz włączania kobiet do pracy zawodowej (w celu m.in. umożliwienia mężczyznom walki na froncie). Po uzyskaniu przez kobiety praw wyborczych, które w Wielkiej Brytanii miało miejsce w marcu 1918, zrezygnowała z aktywności politycznej. Pankhurst zmarła w Londynie i została pochowana na cmentarzu Brompton.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Wybrane publikacje Emmeline Pankhurst w języku angielskim:

  • The Powers and Duties of Poor Law Guardians in Times of Exceptional Distress, 1895.
  • The Present Position of the Women's Suffrage Movement in: The Case for Women's Suffrage, hg.v. B. Villiers, 1907.
  • The Importance of the Vote, 1908.
  • Suffrages Speeches from the Dock, 1912.
  • My own Story, 1914.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

George Bidwell, Bunt długich spódnic, Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice 1972