Emmerich (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Emmerich
Bahnhof Emmerich
Budynek dworca
Budynek dworca
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Nadrenia Północna-Westfalia
Miejscowość Emmerich am Rhein
Data otwarcia 1856
Dane techniczne
Liczba peronów 2
Liczba krawędzi
peronowych
4
Kasy T
Linie kolejowe
Położenie na mapie Nadrenii Północnej-Westfalii
Mapa lokalizacyjna Nadrenii Północnej-Westfalii
Emmerich
Emmerich
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Emmerich
Emmerich
Ziemia51°50′03″N 6°15′15″E/51,834167 6,254167
Portal Portal Transport szynowy

Emmerich (niem: Bahnhof Emmerich) – stacja kolejowa w Emmerich am Rhein, w regionie Nadrenia Północna-Westfalia, w Niemczech. Stacja znajduje się na linii kolejowej Oberhausen – Arnhem. Według klasyfikacji Deutsche Bahn dworzec posiada kategorię 4.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stacja została otwarta w 1856 roku przez Köln-Mindener Eisenbahn-Gesellschaft na linii Oberhausen-Arnhem i była ostatnią stacją przed Holandią, więc już wtedy pełniła ważną funkcję jako stacja graniczna. Ponieważ w przeszłości większość pociągów z Hagi kursowało linią Oberhausen-Arnhem, to wszystkie z nich przejeżdżały przez Emmerich.

W latach 1909-1929 do Emmerich kursował tramwaj z holenderskiego Zutphen i w latach 1918-1945 istniała także Kleinbahn Wesel-Rees-Emmerich.

16 marca 1961 połączono niemiecką i holenderską odprawę graniczną na towarowej linii kolejowej Emmerich-Zevenaar na dworcu Emmerich[1][2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Stacja kolejowa znajduje się około jeden kilometr na północny wschód od centrum miasta, na dwutorowej zelektryfikowanej linii do Holandii. Stacja posiada dwa perony i 4 tory dla ruchu pasażerskiego. Na północ od peronów znajduje się towarowa stacja rozrządowa[3].

Budynek stacji jest połączony przejściem podziemnym z peronami. Tuż obok przejścia znajduje się postój taksówek i dworzec autobusowy.

W ramach modernizacji NRW-Modernisierungsoffensive 2 (MOF 2) dla małych i średnich stacji, peron przy budynku dworca został zmodernizowany w 2014 roku. 2 peron ma zostać przebudowany w 2015.

Linie kolejowe[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Verordnung über die Zusammenlegung der deutschen und niederländischen Grenzabfertigung des Güterverkehrs der Eisenbahnstrecke Emmerich-Zevenaar im Bahnhof Emmerich, (BGBl. 1961 II S. 77, PDF-Datei, ca. 165 kB)
  2. Bekanntmachung über das Inkrafttreten der Verordnung und der Vereinbarung über die Zusammenlegung der deutschen und niederländischen Grenzabfertigung des Güterverkehrs der Eisenbahnstrecke Emmerich-Zevenaar im Bahnhof Emmerich, (BGBl. 1961 II S. 396, PDF-Datei, ca. 46 kB)
  3. Gleise in Serviceeinrichtungen der DB Netz AG
Emmerich
Linia 2270 Oberhausen – Arnhem
BSicon KBHFaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Praest
BSicon BHFq.svg