Emperia Holding

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Emperia Holding S.A.
Państwo

 Polska

Adres

20-209 Lublin, ul. Projektowa 1

Data założenia

1990

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

Dariusz Kalinowski[1]

Nr KRS

0000034566

Giełda

GPW

ISIN

PLELDRD00017

Symbol akcji

EMPERIA (EMP)

Dane finansowe
Kapitał zakładowy

15 115 161 zł

brak współrzędnych
Strona internetowa

Emperia Holding S.A.[2] – spółka dominująca grupy kapitałowej działającej w sektorach handlu detalicznego, nieruchomościowym i IT. Emperia Holding S.A. jest spółką publiczną, notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2002 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 1990 Artur Kawa założył jednoosobową działalność gospodarczą. W grudniu tego samego roku przekształcił ją w spółkę cywilną Eldorado. Przedsiębiorstwo zajmowało się dystrybucją artykułów spożywczych. W 1994 powstała spółka akcyjna Eldorado. W styczniu 2002 r. spółka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W maju 2007, po połączeniu z BOS S.A., nazwę spółki Eldorado zmieniono na Emperia Holding S.A., a spółki wspólnie utworzyły Grupę Handlową Emperia[3].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Działalność detaliczna[4][edytuj | edytuj kod]

Część detaliczną Grupy Kapitałowej Emperia tworzy Stokrotka, która powstała w 1994 roku w Lublinie. Pierwsza placówka detaliczna tej sieci rozpoczęła swoje funkcjonowanie w 1996 roku w Łęcznej koło Lublina. W roku 2014 Stokrotka Sp. z o.o. była operatorem 259 marketów[5].

Działalność developerska i zarządzanie nieruchomościami[6][edytuj | edytuj kod]

W skład grupy kapitałowej wchodzą także część nieruchomościowa[7] odpowiadająca za działalność deweloperską i zarządzanie nieruchomościami. Inwestuje w obiekty przeznaczone do prowadzenia działalności operatorów detalicznych z grupy, jak i spoza niej. Zarządza ona nieruchomościami, pozyskuje nowe lokalizacje i prowadzi działalność deweloperską, poprzez kilka spółek celowych. Koncentruje się na obiektach w formie minigalerii lub parków handlowych.

Działalność informatyczna[8][edytuj | edytuj kod]

Spółka informatyczna Infinite Sp. z o. o dostarcza rozwiązań z zakresu integracji B2B w celu optymalizacji transakcji poprzez automatyzację relacji pomiędzy partnerami biznesowymi[9] .

Przypisy[edytuj | edytuj kod]