Employer branding

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Employer Branding)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Employer branding (EB, z ang. budowanie marki pracodawcy) – działania firmy mające na celu budowanie firmy postrzeganej jako „pracodawca z wyboru”.

Opis[edytuj | edytuj kod]

„Pracodawcami z wyboru” są firmy, w których obecni i potencjalni pracownicy dostrzegają atrakcyjne środowisko dla rozwoju swojej kariery.

Działania z tym związane można podzielić na dwa typy, w zależności od grupy, do której są adresowane. I tak wyróżniamy:

  • Employer branding wewnętrzny – skierowany do obecnych pracowników firmy. Skupia się głównie na stworzeniu godnego środowiska pracy, przyjaznej atmosfery pracy i możliwości rozwoju. Do działań z tego zakresu możemy zaliczyć przede wszystkim inwestycje w kapitał ludzki, organizowanie konkursów i akcji kierowanych do pracowników, przygotowywanie programów rozwojowych dla pracowników jak np. szkolenia, wspieranie działań wolontarystycznych i społecznych.
  • Employer branding zewnętrzny – skierowany głównie do potencjalnych pracowników. Celem tych działań jest stworzenie wizerunku firmy jako atrakcyjnego pracodawcy. Jest to między innymi uczestnictwo w targach pracy, aktywna promocja firmy w serwisach ogłoszeniowych na temat pracy, na uczelniach wyższych oraz dbanie o efektywne i trafiające do grupy docelowej ogłoszenie rekrutacyjne.

Termin employer branding jest stosunkowo młody, ponieważ wprowadzony został w 1996 roku przez Simona Barrowa i Tima Amblera, którzy opublikowali artykuł pt. "The Employer Brand"[1]. Pomimo prób tłumaczenia tego wyrażenia na język polski (np. budowanie marki i wizerunku pracodawcy), w branży zarządzania zasobami ludzkimi znany jest raczej pod tą anglojęzyczną nazwą.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tim Ambler, Simon Barrow, The employer brand, „Journal of Brand Management”, 4 (3), 1996, s. 185–206, DOI10.1057/bm.1996.42, ISSN 1350-231X [dostęp 2017-01-18] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Armstrong, M. (2007). Zarządzanie zasobami ludzkimi, Kraków: Oficyna Wolters Kluwer business.
  • Wojtaszczyk, K. (2012). Employer branding czyli zarządzanie marką pracodawcy. Uwarunkowania, procesy, pomiar, Łódź, Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego
  • Dąbrowska, J. (2014). Employer branding. Marka pracodawcy w praktyce, Lublin: Wydawnictwo Słowa i Myśli
  • Dąbrowska, J. (2016). Praktyka employer brandingu. Rozmowy z menedżerami, Warszawa: Kalitero
  • Kozłowski. M. (2012). Employer branding. Budowanie wizerunku pracodawcy krok po kroku, Warszawa: Oficyna Wolters Kluwer