Emporis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Emporis GmbH
Ilustracja
Logo
Państwo

 Niemcy

Siedziba

Hamburg

Data likwidacji

27 stycznia 2021

brak współrzędnych
Strona internetowa

Emporis – nieistniejący już globalny dostawca informacji o budynkach, gromadzący dane o budynkach mających istotne znaczenie publiczne i gospodarcze, łączący te dane z przedsiębiorstwami związanymi z budynkami, wyznaczający standardy informacyjne[1].

Powstanie i działalność[edytuj | edytuj kod]

Emporis założył Michael Wutzke. Pełnił on w nim funkcję CIO. Pracował w branży nieruchomości, jest autorem książki Skyline Guide, ma wieloletnie doświadczenie w zajmowaniu się zagadnieniami związanymi z danych budowlanych i środowiskami użytkowników. Dziedziny jego zainteresowań to m.in. budynki, zdjęcia i zarządzanie danymi, które pomagają budować bazę danych Emporis, mogącą mieć (jego zdaniem) kluczowe znaczenie dla kolejnej fazy rozwoju Internetu – powstania wyszukiwań semantycznych[2].

Emporis był światowym liderem rynku informacji o budynkach liczących 10 lub więcej pięter. Emporis zarządzał danymi, które pochodzą z różnych źródeł, takich jak: naukowcy zajmujący się bazami danych, firmy związane z budynkami, odbiorcy, dostawcy i społeczność redakcyjna. Firma była jednym z najbardziej liczących się, powszechnie wykorzystywanych źródeł, jeśli chodzi o badania, oceny i analizy danych dotyczących budynków. Emporis publikował na swoich stronach internetowych wyniki badań, dane rynkowe, i komentarze wykorzystywane przez odbiorców na całym świecie[3].

Strona internetowa Emporis powstała w 2000 roku jako Skyscrapers.com. Głównym przedmiotem jej zainteresowań było gromadzenie informacji wyłącznie o wieżowcach i wysokościowcach. Od 2003 roku Emporis rozszerzył swoją bazę danych, zbierając informacje o różnych typach budynków. Gromadzeniem danych zajmują się współpracownicy firmy na całym świecie. Internetowa baza danych Emporis.com zawierała informacje m.in. o:

  • ponad 800 000 budynków w 217 krajach;
  • ponad 188 000 firm skategoryzowanych wg 187 typów;
  • oferuje ponad 736 000 zdjęć z ponad 28 000 miast[1].

Serwis został zamknięty 13 września[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Emporis: About Emporis. www.emporis.com. [dostęp 2022-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-17)]. (ang.).
  2. ZoomInfo: Michael Wutzke. www.zoominfo.com. [dostęp 2013-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-05)]. (ang.).
  3. ZoomInfo: Emporis Corporation. www.zoominfo.com. [dostęp 2013-09-10]. (ang.).
  4. Komunikat na stronie głównej [zarchiwizowane z adresu 2022-09-14].