Empty Spaces

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Empty Spaces
Wykonawca utworu
z albumu The Wall
Pink Floyd
Wydany

1979

Gatunek

art rock
rock progresywny

Długość

2:08

Twórca

Roger Waters

Producent

Bob Ezrin
David Gilmour
Roger Waters

Wydawnictwo

Columbia Records/Capitol

Empty Spaces – utwór muzyczny brytyjskiego zespołu rockowego Pink Floyd. Pochodzi z wydanej w 1979 roku rock opery/concept albumu The Wall, i – jak większość utworów z tej płyty – napisany został przez ówczesnego lidera grupy, Rogera Watersa.

Kompozycja[edytuj | edytuj kod]

Piosenka trwa 2 minuty i 8 sekund, z czego większą część stanowi dość długa sekcja wstępna. Po około 48 sekundach brzmienie się zmienia, muzyka staje się odrobinę głośniejsza i można usłyszeć zakodowane metodą backmaskingu „ukryte przesłanie”. Potem rozpoczyna się część liryczna. Utwór kończy się nagle i płynnie przechodzi w kolejny: łącznikiem jest tu słowo „wall”, które Waters zaczyna śpiewać jeszcze w Empty Spaces, ale kończy już w Young Lust. Z tego też powodu te dwie piosenki są często grane w radiu jedna po drugiej (czasami mylnie określane tylko jako Young Lust).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jak wszystkie utwory na płycie, Empty Spaces przedstawia część historii jej głównego bohatera, gwiazdora rockowego imieniem Pink. Jest on już dorosły i żonaty, jednak małżeństwo przeżywa kryzys z powodu jego emocjonalnego dystansu i połowicznie już zbudowanego muru. Pink rozważa, czego powinien użyć, by „dokończyć budowy” – chce „wypełnić puste miejsca”, w których do tej pory „zwykli ze sobą rozmawiać”.

Inne wersje utworu[edytuj | edytuj kod]

Zarówno na wersji filmowej, jak i płycie koncertowej powstałych na podstawie The Wall znajduje się wersja rozszerzona tego utworu, zatytułowana What Shall We Do Now?. Również na okładce oryginalnej płyty analogowej wydrukowany został tytuł i tekst What Shall We Do Now?, podczas gdy ostatecznie na płycie znalazła się krótsza wersja[1]. W wersji CD okładka została już poprawiona tak, aby była zgodna z zawartością płyty.

Ukryta wiadomość[edytuj | edytuj kod]

Tuż przed częścią liryczną w Empty Spaces znajduje się zakodowane ukryte przesłanie. Zostało ono wyizolowane tylko na lewym kanale dźwiękowym, dlatego przy normalnym odsłuchiwaniu wydaje się nie mieć żadnego sensu. Jednak przy puszczeniu od tyłu da się słyszeć:

Hello, hunter(s)... Congratulations. You’ve just discovered the secret message. Please send your answer to Old Pink, care of the Funny Farm, Chalfont...
Roger! Carolyn’s on the phone!
Okay[2].

Przypuszcza się, że to „ukryte przesłanie” jest żartobliwym odniesieniem do byłego lidera Pink Floyd, Syda Barretta. Roger Waters gratuluje słuchaczowi odkrycia tajnej wiadomości i żartuje, że można przesłać swoją odpowiedź do „Starego Pinka” (Syda), który żyje w „domu wariatów” gdzieś w Chalfont. Jednak zanim Waters zdążył podać szczegóły, został zagłuszony przez Jamesa Guthriego informującego go, że jego żona, Carolyn, czeka na linii.

Covery[edytuj | edytuj kod]

  • Swoją wersję utworu przedstawił zespół Mushroomhead na płycie XX.

Wykonawcy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Echoes FAQ Ver, 4.0 – 6/10 [online], pink-floyd.org [dostęp 2017-11-23].
  2. #PFCO Discography – THE WALL Album. pinkfloyd-co.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-04-24)]..

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]