En Karmel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
En Karmel
עין כרמל
ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Hajfy
Wysokość 20 m n.p.m.
Populacja (2007)
• liczba ludności

423
Kod pocztowy 30860
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
En Karmel
En Karmel
Ziemia32°40′33″N 34°57′12″E/32,675833 34,953333
Portal Portal Izrael

En Karmel (hebr. עין כרמל; pol. Wiosenny Karmel; oficjalna pisownia w ang. Ein Carmel) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Chof ha-Karmel, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Kibuc En Karmel leży w północnej części równiny Szaron na południe od masywu górskiego Karmel, w otoczeniu moszawów Gewa Karmel, kibucu Newe Jam, oraz wioski Atlit.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kibuc został założony w 1947 roku przez członków kibucu Ramat Rahel. Podczas I wojny izraelsko-arabskiej izraelska armia przeprowadziła operację Szoter, podczas której w nocy z 24 na 25 lipca 1948 roku zniszczono i wysiedlono sąsiednią arabską wioskę Al-Mazar[1]. Po wojnie jej grunty przejął kibuc En Karmel[2].

Polityka[edytuj | edytuj kod]

Kibuc jest siedzibą władz administracyjnych Samorządu Regionu Chof ha-Karmel.

Kultura i Sport[edytuj | edytuj kod]

W kibucu znajduje się szkoła podstawowa Carmelve Yam Regional School oraz ośrodek sportowy z basen pływackim. W południowej części kibucu znajdują się warsztaty artystyczne, w których realizują swoje projekty liczni artyści, rzeźbiarze i inni z całego świata. Znajdują się tutaj także liczne galerie sztuki.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka kibucu opiera się na intensywnym rolnictwie, uprawach cytrusów i bananów, oraz hodowli drobiu. Firma Kal-Kar Ein Carmel specjalizuje się w produkcji różnorodnych opakowań, materiałów izolacyjnych dla potrzeb budownictwa, elementów budowlanych, części wyposażenia technologicznego oraz rozwiązań rolniczych[3].

Transport[edytuj | edytuj kod]

Na zachód od moszawu przebiega autostrada nr 2, brak jednak możliwości wjazdu na nią. Przy wschodniej granicy moszawu przebiega droga ekspresowa nr 4. Lokalna droga prowadząca na zachód prowadzi do kibucu Newe Jam oraz wioski Atlit.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Benny Morris: The Birth of the Palestinian Refugee Problem Revisited. Cambridge: Cambridge University Press, 2004, s. 438. ISBN 978-0-521-00967-6.
  2. Welcome To al-Mazar (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2011-09-30].
  3. About Kal-Kar Ein Carmel (ang.). W: KAL-KAR Ein Carmel [on-line]. [dostęp 24 listopada 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]