Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Schemat badania ECPW
Wsteczna cholangiopankreatografia endoskopowa

Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna, ECPW[a], ERCP (od ang. endoscopic retrograde cholangiopancreatography) – metoda diagnostyczna łącząca w sobie techniki endoskopowe i rentgenowskie[1].

Zabieg odbywa się w pracowni rentgenowskiej lub na stole operacyjnym umożliwiającym wykonywanie zdjęć lub skopii rentgenowskich. Endoskop (duodenoskop z tzw. skośną optyką) wprowadza się do części zstępującej dwunastnicy[2]. Odnajduje się ujście przewodu żółciowego wspólnego na brodawce Vatera. Pod kontrolą wzroku wprowadza się do brodawki (często po jej uprzednim nacięciu, tak zwanej papillotomii) cewnik i podaje przez niego kontrast[3]. W tym momencie wykonuje się skopię, obserwując wypełnianie się kontrastem dróg żółciowych i trzustkowych (w pierwszej kolejności przewodu trzustkowego)[4]. Badanie jest przydatne w diagnostyce żółtaczki, jatrogennych uszkodzeń dróg żółciowych, rozpoznawaniu raka dróg żółciowych[1][4].

Wykorzystując tę samą technikę można za pomocą cewnika zaopatrzonego w specjalny nóż elektryczny wykonać nacięcie brodawki Vatera (papillotomię)[4]. Pozwala to na swobodny odpływ żółci, co stanowi jeden z elementów leczenia ostrego żółciopochodnego zapalenia trzustki[1]. Stosując tak zwany koszyk Dormia, można podczas wstecznej cholangiopankreatografii endoskopowej usunąć złogi z przewodu żółciowego wspólnego, pozostawione w czasie cholecystektomii lub pojawiające się tam samoistnie[3].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c ECPW - endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (Blog), www.kliniki.pl [dostęp 2021-05-19] (pol.).
  2. ECPW - endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna - eChirurgia.pl, www.echirurgia.pl [dostęp 2021-05-19].
  3. a b Endoskopowa cholangiopakreatografia wsteczna (ECPW), www.mp.pl [dostęp 2021-05-19] (pol.).
  4. a b c ECPW | Med-Gastr [dostęp 2021-05-19] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.