Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Schemat badania ECPW
ECPW

Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna, ECPW (ang. endoscopic retrograde cholangiopancreatography, ERCP) - metoda diagnostyczna łącząca w sobie techniki endoskopowe i rentgenowskie.

Zabieg odbywa się w pracowni rentgenowskiej lub na stole operacyjnym z możliwością wykonywania zdjęć lub skopii rentgenowskiej. Endoskop (duodenoskop z tzw. skośną optyką) wprowadza się do części zstępującej dwunastnicy. Odnajduje się ujście przewodu żółciowego wspólnego na tzw. brodawce Vatera. Pod kontrolą wzroku wprowadza się do brodawki (często po jej uprzednim nacięciu, tzw. papillotomii) cewnik i podaje przez niego kontrast. W tym momencie wykonuje się skopię obserwując wypełnianie się kontrastem dróg żółciowych i trzustkowych (w pierwszej kolejności przewodu Wirsunga). Badanie jest przydatne w diagnostyce żółtaczek, jatrogennych uszkodzeń dróg żółciowych, rozpoznawaniu raka dróg żółciowych.

Wykorzystując tę samą technikę można za pomocą cewnika zaopatrzonego w specjalny nóż elektryczny wykonać nacięcie brodawki Vatera czyli tzw. papillotomię. Pozwala to na swobodny odpływ żółci, co stanowi jeden z elementów leczenia ostrego żółciopochodnego zapalenia trzustki. Wykorzystując tzw. koszyk Dormia można w czasie ECPW usunąć złogi z przewodu żółciowego wspólnego, pozostawione w czasie cholecystektomii lub pojawiające się tam samoistnie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.