Enklawa Lado

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa obszaru

Enklawa Lado – część Wolnego Państwa Kongo istniejąca w latach 1894-1910, położona na zachodnim brzegu górnego Nilu na terenie obecnego Sudanu Południowego i północnej Ugandy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Teren ten poprzednio był częścią egipskiej prowincji Ekwatoria, po przejściu pod panowanie brytyjskie został przekazany jako dożywocie królowi Belgii, Leopoldowi II, zgodnie z postanowieniami brytyjsko-belgijskiego traktatu kongijskiego. W zamian strona belgijska przekazała pas lądu we wschodnim Kongu, co miało miejsce na początku budowy linii kolejowej z Kapsztadu do Kairu.

Obszar miał powierzchnię około 38 850 km² (15 tys. mil²) i zamieszkany był przez ok. 250 tys. ludzi. Jego stolicą było miasto Lado. W obszarze działał port nad Nilem, Rejaf, w którym miał swoją siedzibę belgijski oficer, jedyny tu przedstawiciel króla Belgii.

10 czerwca 1910, po śmierci Leopolda II, terytorium stało się prowincją Sudanu Anglo-Egipskiego. W 1912 południowa część tego terytorium została przekazana Ugandzie, podówczas kolonii brytyjskiej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ascherson, N. The King Incorporated: Leopold II in the Age of Trusts, Granta Books, 2001. ​ISBN 1-86207-290-6

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]