Enteroinwazyjny szczep pałeczki okrężnicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
EIEC
Systematyka
Domena

bakterie

Typ

Proteobakterie

Klasa

Gammaproteobakterie

Rząd

Enterobacteriales

Rodzina

Enterobacteriaceae

Rodzaj

Escherichia

Gatunek

pałeczka okrężnicy

Podgatunek

EIEC

Nazwa systematyczna
Escherichia coli
T. Escherich, 1885

Enteroinwazyjny szczep pałeczki okrężnicy, EIEC (ang. enteroinvasive Escherichia coli) – szczep pałeczki okrężnicy (Escherichia coli), odpowiedzialny za zakażenia w krajach rozwijających się[1], związany z serotypami O124, O143, O164[2].

Szczep jest podobny do pałeczek z rodzaju Shigella, biorąc pod uwagę cechy biochemiczne i chorobotwórczość. Najczęściej wywołuje wodnistą biegunkę, co wynika ze zdolności do dokonywania inwazji, kodowanej przez zespół genów plazmidowych pInv, oraz z niszczenia nabłonka okrężnicy. U części chorych zakażenie przebiega podobnie do czerwonki – występuje gorączka, bolesne skurcze brzucha, krew i leukocyty w kale. Niszczenie komórek nabłonka i odczyn zapalny mogą wywołać owrzodzenie okrężnicy[2].

Czynnikami wirulencji tego szczepu są: adhezyna – plazmid inwazyjności (Ipa) – oraz egzotoksynahemolizyna (HlyA)[3].

W komórkach gospodarza następuje liza błony wodniczki endocytarnej i dochodzi do namnożenia w cytoplazmie. Ruch wewnątrz cytoplazmy i zakażenie sąsiedniej komórki nabłonka jest możliwe dzięki polimeryzacji włókien aktyny – powstaje tzw. aktynowy ogon na jednym z biegunów[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Murray 2011 ↓, s. 297.
  2. a b c Murray 2011 ↓, s. 299.
  3. Murray 2011 ↓, s. 296.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Patrick R. Murray, Ken S. Rosenthal, Michael A. Pfaller, Mikrobiologia, Anna Przondo-Mordarska, Gayane Martirosian, Andrzej Szkaradkiewicz (red.), wyd. 6, Wrocław: Elsevier Urban & Partner, 2011, ISBN 978-83-7609-506-6, OCLC 815471081 [dostęp 2020-06-03] (pol.).