Enterprise NCC-1701

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy USS Enterprise (NCC-1701). Zobacz też: zobacz inne statki z uniwersum Star Treka o tej nazwie.
USS Enterprise
USS Enterprise NCC-1701 schematic.svg
Numer NCC-1701
Klasa Constitution
Typ Badawczy
Przynależność Gwiezdna Flota
Data oddania
do użytku
2245
Dane techniczne
Długość 304 m
Szerokość 141 m
Wysokość 71 m
Masa 1 000 000 t
Liczba pokładów 23
Prędkość maks.
nadświetlna
Warp 8
Uzbrojenie 8 dział fazowe (później 6)
wyrzutnie torped fuzyjnych oraz fotonicznych
Wyposażenie Transporter
promy
Załoga
Dowódca Robertt April
Chistopher Pike
James T. Kirk
Personel 428 osób
Statki kosmiczne uniwersum Star Trek

USS Enterprise (NCC-1701) – fikcyjny statek kosmiczny z uniwersum Star Treka, występujący w serialu Star Trek: Seria oryginalna oraz filmach kinowych The Motion Picture, Star Trek II: Gniew Khana i Star Trek III: W poszukiwaniu Spocka.

USS Enterprise (oznaczenie taktyczne NCC-1701) – ciężki krążownik Gwiezdnej Floty Zjednoczonej Federacji Planet z XXIII wieku. Był to pierwszy okręt UFP noszący nazwę Enterprise. Krążownik Enterprise, był prawdopodobnie najbardziej aktywnym okrętem Gwiezdnej Floty w latach 2244 – 2285, służąc na obszarze niemal całej Federacji. Wykonał szereg misji naukowych i odkrywczych, dzięki niemu i jego załodze dokonano kilkunastu pierwszych kontaktów z nieznanymi wcześniej rasami.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Jest to pierwszy okręt Zjednoczonej Federacji Planet noszący nazwę Enterprise. Został on ukończony w 2245 roku, a jego pierwszym dowódcą był kapitan Robert April, a następnie kapitan Chritopher Pike, jednak prawdziwą sławę zyskał pod dowództwem kapitana Jamesa T. Kirka. Kirk dowodzenie Enterprise przejął w 2265 roku, wyruszając w czwartą z historii okrętu pięcioletnią misję badawczą.

Pierwszym oficerem na Enterprise był Wolkan Spock, głównym oficerem medycznym doktor Leonard H. McCoy, a głównym mechanikiem Montgomery Scott. Oprócz tego w skład załogi wchodzili: sternik Hikaru Sulu, nawigator Pavel Chekov i oficer komunikacyjny Uhura.

„Pięcioletnia misja...”[edytuj | edytuj kod]

Pod dowództwem kapitana Kirka Enterprise przetrwał wiele niebezpiecznych sytuacji, włączając w to starcie z Romulanami, wiele potyczek z Klingonami, mobilnymi platformami bojowymi zdolnymi do zniszczenia całych układów gwiezdnych, nie wspominając o kilku przedstawicielach potężnych ras zdolnych w mgnieniu oka zniszczyć cały okręt wraz z załogą. Kirk niejeden raz musiał walczyć o utrzymanie kontroli nad Enterprise, jednak dzięki zdolnościom swoim i pomocy swoich ludzi wychodził zwycięsko z opresji.

Modernizacja[edytuj | edytuj kod]

Paradoksalnie, sukces Kirka doprowadził do jego porażki, bowiem po ukończeniu pięcioletniej misji badawczej został on w uznaniu swoich zasług awansowany do stopnia admirała, co zmusiło go do rozstania ze swoim ukochanym okrętem, zaś sam Enterprise został mu odebrany i poddany intensywnej modernizacji trwającej półtora roku.

W jej trakcie:

  • całkowicie usunięto zewnętrzny pancerz zarówno ze spodka, jak i kadłuba,
  • goły szkielet rozbudowano o nowe pomieszczenia, zwiększając jego kubaturę,
  • zdemontowano i zbudowano na nowo pierwsze trzy górne pokłady spodka (włączając w to mostek),
  • zdemontowano starą dyszę deflektora, zastępując ją nowszym typem,
  • kadłub i spodek zostały ponownie połączone nową szyją, na której zamontowano nowy typ wyrzutni torped fotonowych,
  • zamontowano nowy typ zarówno silników impulsowych, jak i gondole napędu Warp,
  • na koniec całość została ponownie obleczona w nowy pancerz, który nadał Enterprise atrakcyjny perłowy kolor.

Zmodernizowany Enterprise wyglądał niemalże jak nowy okręt – prawdę mówiąc, słabo przypominał samego siebie sprzed przebudowy. Modernizację nadzorował kapitan Wiliiam Decker, który miał objąć dowodzenie nad okrętem po jej zakończeniu. Los jednak chciał inaczej.

V’Ger[edytuj | edytuj kod]

Kilka dni przed spodziewanym oddaniem Enterprise do Ziemi zaczęło zbliżać się niezwykłe zjawisko – potężna chmura o średnicy większej od niejednej planety. Enterprise został pośpiesznie wysłany naprzeciw, by ocenić zagrożenie jakie stwarzała, oraz by w miarę możliwości mu zapobiec. Na czas tej misji dowodzenie nad Enterprise ponownie objął admirał Kirk.

Jak się okazało, we wnętrzu chmury kryła się inteligencja określająca siebie mianem V’Ger, która dążyła prosto do Ziemi, by połączyć się w jedność ze swoim „Kreatorem”. Raz jeszcze Kirkowi udało się porozumieć z V’Gerem i zapobiec zniszczeniu Ziemi, dlatego też Dowództwo Gwiezdnej Floty zezwoliło mu na ponowne objęcie dowodzenia nad Enterprise. Kapitan Decker po zakończeniu tej misji został bowiem uznany za zaginionego (opowiada o tym Star Trek).

Okręt treningowy[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu kolejnej misji treningowej Enterprise został wycofany z czynnej służby, a admirał Kirk powrócił za biurko. Enterprise służył jako okręt treningowy pod dowództwem Spocka przez ponad dekadę, dopóki nowy kryzys nie zjednoczył na nowo kapitana i jego okrętu. W czasie rutynowego zdawać by się mogło rejsu Enterprise odebrał tajemniczy przekaz od starej znajomej Kirka, doktor Carol Marcus, która desperacko chciała wiedzieć, dlaczego Gwiezdna Flota chce jej odebrać jej projekt. Admirał Kirk, który przebywał na Enterprise w charakterze obserwatora został w sytuacji kryzysu poproszony przez kapitana Spocka o przejęcie dowodzenia.

Gniew Khana[edytuj | edytuj kod]

Dr. Marcus pracowała bowiem nad Projektem Genesis, dzięki któremu za pomocą specjalnej matrycy można było przetworzyć martwe planety, w przeciągu godzin zamieniając je w żywe, pokryte zielenią światy. Niestety, jak to zauważył doktor McCoy, torpeda Genesis użyta wobec świata zaludnionego zabiłaby i zniszczyła pierwotną populację w procesie terraformingu. W niewłaściwych rękach projekt Genesis mógłby stać się potężną bronią, toteż Kirk jak najszybciej wyruszył w drogę, wiedząc doskonale, że Gwiezdna Flota nie zamierza ani przejąć projektu, ani użyć go jako broni... musiał więc być to kto inny.

Tym innym okazał się Khan Noonien Singh, stary wróg Kirka, który przejął kontrolę nad okrętem USS Reliant by za jego pomocą zdobyć torpedę Genesis. Reliant podstępnie zaatakował Enterprise, ciężko uszkadzając go i pozbawiając głównej mocy, jednak Kirk i tym razem zdołał wyjść cało z sytuacji – Enterprise ciężko uszkodzony, ale w jednym kawałku, zdołał zgubić Relianta. Ostatecznie oba okręty starły się ponownie w mgławicy Mutara, której właściwości wyrównały szansy tego pojedynku, pozbawiając obu oponentów osłon oraz ograniczając możliwości ich sensorów. Kirk za poradą Spocka wykorzystał słabość Khana przeciwko niemu i Enterprise zdołał zajść Relianta od tyłu i uszkodzić go celnymi trafieniami torped fotonowych. W ostatniej próbie zabicia Kirka Khan uruchomił torpedę Genesis, jednak Enterprise zdołał wydostać się z zasięgu jej detonacji zanim wybuchła, formując z Relianta i mgławicy nową planetę, nazwaną Genesis.

Zwycięstwo to jednak nie obyło się bez strat – zginęło wielu kadetów stanowiących załogę okrętu, jak również sam kapitan Spock, który poświęcił swoje życie by uruchomić napęd Warp co pozwoliło Enterprise na ucieczkę. Jego ciało zostało wystrzelone w obudowie torpedy fotonowej i spoczęło na powierzchni planety Genesis (opowiada o tym film Star Trek II: Gniew Khana).

„Enterprise jest za stary”[edytuj | edytuj kod]

Ciężko uszkodzony Enterprise powrócił na Ziemię, gdzie jego załogę czekał kolejny cios – ponieważ od modernizacji okrętu minęło już ponad 20 lat, admiralicja zdecydowała, że Enterprise nie zostanie naprawiony, ale zezłomowany. Starsi oficerowie z Kirkiem na czele przyjęli wyrok z ciężkim sercem, wiedząc jednak, że jest to prawda – do służby zaczęły wchodzić nowe okręty, szybsze, większe, lepiej uzbrojone, co mogli sami zobaczyć, widząc prototyp okrętu nowej klasy – USS Excelsior.

Tymczasem jednak okazało się, że istnieje szansa na przywrócenie życia Spocka – w tym celu jednak należało odzyskać jego ciało spoczywające na planecie Genesis. Kirk zdecydował się postawić na szali swoją karierę, wbrew wolkańskiemu przysłowiu twierdząc, że „potrzeby jednostki są większe niż potrzeby większości” (oryginalne przysłowie przytoczone przez Spocka w chwili jego śmierci brzmiało „potrzeby większości są większe niż potrzeby jednostki”) i udać się na Genesis, wbrew Dowództwu Gwiezdnej Floty. W tym celu z pomocą swoich oficerów uczynił rzecz nie do pomyślenia – ukradł Enterprise. Aczkolwiek pierwotnie miał zamiar udać się tam samotnie, jego oficerowie w ostatniej chwili zaskoczyli go wiadomością, że skoro już pomogli mu zdobyć okręt, pomogą mu też dotrzeć do celu. I tak Enterprise, z zaledwie pięcioma osobami na pokładzie, udał się w podróż, która miała okazać się jego ostatnią.

Ostatnia misja[edytuj | edytuj kod]

Po dotarciu do Genesis załoga Enterprise odkryła na jego orbicie klingoński okręt – tzw. Drapieżnego Ptaka. Enterprise zaatakował Drapieżnego Ptaka, zanim ten zdążył wyłączyć kamuflaż maskujący, jednak jak się okazało atak ten zniszczył jednocześnie systemy dzięki którym Enterprise mógł być kierowany tylko przez pięć osób, pozostawiając okręt na łasce Klingonów. Admirał Kirk poświęcił więc ostatni atut, jaki mu pozostał – samego Enterprise: Skontaktował się z dowódzcą klingońskim i poddał okręt, co skłoniło Klingona do wysłania jego załogi w celu przejęcia Enterprise. Kirk jednak włączył system samozniszczenia i przesłał się na planetę za pomocą transportera sekundy zanim na pokład okrętu przenieśli się Klingoni.

Minutę później Enterprise eksplodował, a jego szczątki spłonęły w atmosferze planety.

Modele okrętu[edytuj | edytuj kod]

Star Trek: Seria oryginalna[edytuj | edytuj kod]

Enterprise został zaprojektowany przez Waltera M. Jefferiesa na potrzeby serialu Star Trek, sam model (właściwie dwa modele – jeden o długości 3 (91,4 cm) a drugi o długości 11 stóp i dwóch cali (3,4 m)) został zbudowany przez Richarda Datina na potrzeby odcinka pilotażowego „Klatka” („The Cage”). Na potrzeby drugiego odcinka pilotażowego, „Tam gdzie nie dotarł żaden człowiek” („Where No Man Has Gone Before”), oba modele zostały lekko przebudowane, a większy z nich został wyposażony w oświetlenie. W późniejszych odcinkach duży model wystąpił po kolejnej przeróbce polegającej na upiększeniu przezroczystych kopuł na przodzie gondol Warp (tzw. kolektorów Bussarda). W takiej formie oba modele występowały przez trzy sezony serialu Star Trek: Seria oryginalna.

Filmy kinowe[edytuj | edytuj kod]

Po wzroście popularności serialu rozpoczęto przygotowania do kręcenia nowych przygód kapitana Kirka (Star Trek: Faza Druga). Na potrzeby tego serialu zdecydowano się zbudować nowy, lepszy model Enterprise, mający odzwierciedlać modernizacją okrętu. Ostatecznie z serialu zrezygnowano, postanawiając nakręcić w jego miejsce pełnometrażowy film kinowy. Wynikł stąd problem – nowy model Enterprise mając jedynie 7 stóp (2,12 m) długości został uznany za zbyt mały, by móc się przekonująco prezentować na dużym ekranie, jednak ostatecznie został użyty w filmie po odpowiednim upiększeniu.

Ten właśnie model jest powszechnie uznawany za arcydzieło sztuki modelarskiej – pomimo swoich małych jak na realia filmowe rozmiarów został on tak drobiazgowo wykończony, że kamery mogły filmować detale z odległości zaledwie 3 milimetrów z pełnym zachowaniem iluzji. Model dodatkowo upiększało wspaniałe wykończenie powierzchni, z poszczególnymi panelami kadłuba pomalowanymi areografem farbami o różnym połysku, co dawało wspaniały efekt końcowy podczas zmian oświetleń modelu podczas ruchu.

Na potrzeby drugiego filmu kinowego model został niestety przemalowany – ekipa ILM zajmująca się w tym filmie efektami specjalnymi odkryła, że stosowana przez nich metoda filmowania modelu na błękitnym tle tworzyła niepożądane odbicia na powierzchni modelu. Dodatkowo jeszcze scenariusz wymagał domalowania „uszkodzeń” na powierzchni kadłuba (ujęcia pirotechniczne zostały nakręcone za pomocą częściowego modelu w większej skali).

W trzecim filmie kinowym model Enterprise pojawił się bez większych zmian, a ILM na szczęście wysadziło mniejszy, specjalnie na tę okazję wybudowany model.

W czwartym filmie kinowym model zadebiutował w roli nowego Enterprise i w tej roli występował przez następne dwa filmy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]