Enterprise NCC-1701E

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy USS Enterprise (NCC 1701-E). Zobacz też: zobacz inne statki z uniwersum Star Treka o tej nazwie.
USS Enterprise-E
Zdjęcie
Numer NCC-1701-E
Klasa Sovereign
Typ Pancernik / Explorer
Przynależność Gwiezdna Flota
Data oddania
do użytku
22 marca 2372 (data gwiezdna: 49827.5)
Ostatni znany status W służbie (2379)
Dane techniczne
Długość 685 m
Szerokość 170 m
Wysokość 120 m
Masa 3 200 000 t
Liczba pokładów 24
Prędkość maks.
nadświetlna
Warp 9,975
Napęd Napęd warp
Napęd impulsowy
Uzbrojenie 16 baterii fazerów
8 wyrzutni torped fotonowych
1 multiwyrzutnia torped kwantowych
Wyposażenie Transporter
ok. 20 promów
1 prom „Argo”
Jacht kapitański
Osłony 12 generatorów
Załoga
Dowódca Kapitan Jean-Luc Picard
Personel ok. 900 osób (łącznie z cywilami)
Statki kosmiczne uniwersum Star Trek

USS Enterprise (NCC 1701-E) (z ang. przedsięwzięcie) – statek kosmiczny z fikcyjnego uniwersum Star Treka, występujący w filmach Star Trek: Pierwszy kontakt, Star Trek: Rebelia i Star Trek: Nemesis. Jego dowódcą jest kapitan Jean-Luc Picard.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Konstrukcja okrętu została rozpoczęta w 2371 roku, gdy poprzedni Enterprise ciągle był w aktywnej służbie. Prawdopodobnie miał on pierwotnie nosić inną nazwę, jednak po zniszczeniu Enterprise-D zadecydowano, że następny okręt noszący to imię będzie klasy Sovereign. Dowództwo okrętu objął kapitan Jean-Luc Picard. Wraz z nim na nowy okręt przeszła znacząca część starej załogi.

Pierwszy Kontakt[edytuj | edytuj kod]

Po roku lotów testowych Enterprise na czas drugiego ataku Borg na Ziemię został wysłany na obrzeże Romulańskiej Strefy Neutralnej, ponieważ Gwiezdna Flota obawiała się, że Romulanie mogą wykorzystać zamieszanie związane z atakiem do rozpoczęcia akcji ofensywnych, jak również po to, by usunąć Picarda z pola bitwy (ponieważ jako były człon Borg mógłby zareagować w nieprzewidziany sposób na bliskość Kolektywu). Picard jednak, przy wsparciu załogi, zignorował rozkazy i skierował okręt w kierunku Ziemi, docierając tam niemal równocześnie z Sześcianem Borg.

Dzięki wiedzy Picarda Sześcian został zniszczony, jednak wystrzelił on przedtem mniejszą, kulistą jednostkę, która za pomocą tunelu czasoprzestrzennego dokonała podróży w czasie. Załoga Enterprise, która znalazła się w tunelu, była w stanie dostrzec zmiany w historii spowodowane przez Borg, toteż zdecydowała się przelecieć przez niego, by im zapobiec.

Po dotarciu na miejsce, czyli orbitę Ziemi w roku 2063, Enterprise szybko zniszczył Kulę Borg, jednak część członów Borg zdołała przesłać się na jego pokład, gdzie przystąpili do asymilacji okrętu. Plan Borg była następujący: planował on zapobiec historycznemu wydarzeniu z 2063 roku, pierwszemu lotu Ludzi w Warp statkiem Phoenix oraz tytułowemu Pierwszemu Kontaktowi pomiędzy Ziemianami a Wolkanami. W ten sposób obie te rasy nie utworzyłyby w przyszłości Zjednoczonej Federacji Planet i przestałaby stanowić dla Borg przeszkodę w asymilacji całego Wszechświata.

Enterprise został zasymilowany do poziomu maszynowni, gdzie Borg usiłował przebudować jego dyszę deflektora, by za jej pomocą wysłać wiadomość do Borg z tego czasu. Picard wraz z załogą zdołali temu przeszkodzić, a następnie unieszkodliwić wszystkie człony, eliminując Królową Borg. Sam Enterprise powrócił do przywróconej przyszłości na moment przed Pierwszym Kontaktem.

Rebelia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też: Star Trek: Rebelia.

Do 2375 roku Enterprise został całkowicie wyremontowany i został wysłany na serię misji dyplomatycznych, mających na celu wzmocnienie pozycji Federacji w obliczu wojny z Dominium. Podczas jednej takiej misji kapitan Picard odebrał transmisję od admirała Doughterty'ego, który poinformował go, że komandor Data doznał uszkodzenia i wziął do niewoli połączoną grupę obserwatorów Gwiezdnej Floty i rasy zwanej Sona na planecie zamieszkanej przez rasę Ba'ku.

Jak się okazało, Data został uszkodzony przez Sona, ponieważ odkrył dowód ich spisku z admirałem, mającym na celu relokację Ba'ku i zebranie promieniowania metafazowego z pierścieni otaczających planetę. Promieniowanie to miało bowiem właściwości odmładzające, które admirał Doughterty miał nadzieję wykorzystać dla dobra Federacji. Okazało się jednak, że Sona i Ba'ku to jedna i ta sama rasa, a zamiarem Sona była zemsta na Ba'ku i pozbawienie ich wpływu promieniowania.

Enterprise pod dowództwem komandora Rikera został wysłany poza obszar działania promieniowania, by nawiązać kontakt z Gwiezdną Flotą, natomiast Picard z garścią ochotników pozostał na planecie, by bronić Ba'ku przez wysiedleniem. Enterprise pokonał w czasie lotu dwa krążowniku Sona, odnosząc lekkie uszkodzenia oraz tracąc rdzeń warp (użyty do zamknięcia wyrwy podprzestrzennej wywołanej przez krążowniki) i jacht kapitański, którego Data użył do obrony Ba'ku.

Nemesis[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też: Star Trek: Nemesis.

Po tym incydencie Enterprise został poddany znaczącej przebudowie, mającej na celu polepszenie jego zdolności bojowych. Dodano m.in. nowe baterie fazerów, jak również kilka zespołów wyrzutni torped krótkiego zasięgu. Tak ulepszony okręt został wysłany w 2379 roku przez Admirał Janeway w niezwykłą misję nawiązania rozmów pokojowych z nowych rządem romulańskim (poprzedni został bowiem zabity w tajemniczych okolicznościach). Na miejscu okazało się, że przywódcą Romulan jest teraz Shinzon, klon Jean-Luca Picarda, który dzięki pomocy pobitej przez Romulan rasy Reman zdołał uzyskać wsparcie romulańskiej floty i za jej przyzwoleniem wyeliminować romulański rząd. Starając się powstrzymać Shinzona przed zabiciem całej populacji Ziemi, Enterprise stoczył zaciekłą walkę z okrętem Shinzona, Scimitarem w mgławicy Bassen, w czasie której doznał poważnych uszkodzeń.


Model okrętu[edytuj | edytuj kod]

Projekt okrętu stworzył John Eaves i Herman Zimmerman, którzy również zaprojektowali jego wnętrza. Sam model Enterprise o długości 4 stóp (1,2 m), jak również model komputerowy, został zbudowany przez Industrial Light & Magic, która wykonała też wszystkie efekty specjalne w filmie. W dwóch następnych filmach Enterprise zagrały dwa kolejne modele komputerowe (model w „Nemesis” powstał na podstawie zmodyfikowanych i „dozbrojonych” planów Eavesa). Ponadto na potrzeby sceny kolizji Enterprise z Scimitarem wybudowano fizyczny, większy model przedniego fragmentu spodka. Model fizyczny ILM został sprzedany na aukcji za 132 tys. dolarów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]