Entliczek pentliczek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Entliczek pentliczek (ang. Hickory Dickory Dock) – powieść kryminalna Agathy Christie. Wydana po raz pierwszy w 1955 roku.

Opis fabuły[edytuj]

Herkules Poirot jest wstrząśnięty, gdy pewnego dnia Felicity Lemon, jego niezwykle kompetentna sekretarka, popełnia błędy w trakcie przepisywania listów na maszynie. Okazuje się, że kobieta jest zmartwiona przez swoją siostrę, która prowadzi pensjonat dla studentów. Od pewnego dnia w budynku dochodzi do kradzieży. Herkules Poirot postanawia rozwiązać zagadkę. W trakcie jego wizyty do przestępstw przyznaje się jedna z dziewczyn, Celia. Następnego dnia zostaje znaleziona martwa. Policja początkowo podejrzewa samobójstwo, ale dowody wskazują na morderstwo. Niebawem jednak dochodzi do kolejnych zbrodni - zostaje otruta właścicielka pensjonatu, pani Nicoletis, a jedna z dziewczyn, Patricia, ginie od uderzenia ciężkim przyciskiem do papieru.

Zegar pierwszą bije, 
Mysz w dziurze się kryje. 
Hickory, dickory, dock.
Entliczek pentliczek,
Czerwony stoliczek, bęc.

Rozwiązanie[edytuj]

Mordercą okazuje się być Nigel Chapman, jeden z mieszkańców domu. Wszystkie trzy ofiary zginęły dlatego, że za dużo wiedziały. Nigel bowiem uwikłany był w aferę przemytniczą, banda ta wywoziła i przewoziła diamenty i narkotyki w plecakach z podwójnym dnem. Ponadto Nigel miał na sumieniu jeszcze jedną zbrodnię - kiedyś zabił swoją matkę i zmienił nazwisko. Celia najpierw widziała, jak Nigel tnie na kawałki plecak, jednak nie było to bezpośrednim powodem jej zamordowania. Nigel trzymał swoje stare dokumenty, podpisane na jego stare nazwisko. Wtedy Nigel umówił się z nią i pijąc napój w barze wsypał jej morfinę do środka. W ten sam sposób zabił panią Nicoletis, która, jak się na końcu okazało, była matką jego wspólniczki również mieszkającej w domu dla studentów. I ta wiedziała za dużo o pracy córki. Dowodem zbrodni okazuje się być mała karteczka, na której Nigel napisał , że zabił matkę. O wszystkim wiedział jego ojciec, znany naukowiec. Poprosił swojego przyjaciela, aby przechował dla niego tę kartkę. Jeśli Nigel wyjdzie w życiu na prostą, wtedy miała ona zostać zniszczona. Jeśli jednak miałby problemy z prawem, wtedy ta kartka miała być przekazana policji. Patricia wiedziała o ojcu Nigela i chciała do niego napisać, aby się pogodzili. Nigel wystraszony, że ktoś może znać jego tajemnicę, zabił również i Pat.