Eothoracosaurus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eothoracosaurus
Brochu, 2004
Okres istnienia: kampanmastrycht
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Infragromada archozauromorfy
Nadrząd krokodylomorfy
Rząd krokodyle
Nadrodzina Gavialoidea
Rodzaj Eothoracosaurus
Gatunek E. mississippiensis

Eothoracosaurus – wymarły rodzaj krokodylomorfa, a dokładniej krokodyla sopkrewnionego blisko z dzisiejszym gawialem. Jest to zarazem jeden z najwcześniejszych przedstawicieli tej nadrodziny. Skamieniałe szczątki opchodzą z Formacji Ripley z Missisipi. Datuje się je na wczesny mastrycht (piętro późnej kredy). Rodzajowi przypisuje się też materiał z Formacji Coon Creek z zachodniego Tennessee, ocenianych z kolei na późny kampan i w ziwązku z tym nieco starszych od poprzednich. Coon Creek wydaje się zawierać osady morskie, znaleziono w niej także rekiny (Otodus, Squalicorax), żółwie morskie (Toxochelys) i mozazaury (Plioplatecarpus, Globidens)[1]. Wskazuje to na prowadzenie morskiego trybu życia i u opisywanego tu krokodyla. Niektóre szczegóły budowy czaszki, jak długi przedni wyrostek czołowy i szerokie otwory ponadskroniowe, odróżniały go od blisko spokrewnionego gatunku Thoracosaurus neocesariensis z mastrychtu i paleocenu z New Jersey[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gibson, M. A, (2008). Review of vertebrate diversity in the Coon Creek Formation lagerstätte (Late Cretaceous) of western Tennessee. Geological Society of America Abstracts with Programs 40(3):8
  2. Brochu, C. A. (2004). A new Late Cretaceous gavialoid crocodylian from eastern North America and the phylogenetic relationships of thoracosaurs. Journal of Vertebrate Paleontology 24(3):610-633.