Eparchia wołyńska (Patriarchat Kijowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eparchia wołyńska
Волинська єпархія
Ilustracja
Sobór Świętej Trójcy w Łucku
Państwo  Ukraina
Siedziba Łuck
Data powołania 1993
Wyznanie prawosławie
Kościół Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego
Sobór Sobór Trójcy Świętej w Łucku
Biskup diecezjalny metropolita łucki i wołyński Michał (Zinkewycz)
Biskup pomocniczy biskup włodzimiersko-wołyński Mateusz (Szewczuk)
brak współrzędnych

Eparchia wołyńska – jedna z eparchii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, z siedzibą w Łucku. Jej obecnym ordynariuszem jest metropolita łucki i wołyński Michał (Zinkewycz)[1], zaś funkcje katedry pełni sobór Świętej Trójcy w Łucku.

Eparchia oficjalnie powstała w 1993, jednak Patriarchat Kijowski uważa ją za kontynuatorkę tradycji prawosławia na Wołyniu od chrztu Rusi[2][a]. W 1993 liczyła 46 parafii, z czego 36 przeszła do Patriarchatu Kijowskiego z jurysdykcji Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Powstawaniu placówek duszpasterskich towarzyszyły gwałtowne konflikty o własność poszczególnych obiektów sakralnych[2][3], w których lokalne władze wielokrotnie wspierały Patriarchat Kijowski w przejmowaniu świątyń dotąd administrowanych przez Patriarchat Moskiewski. W takich okolicznościach eparchia wołyńska Patriarchatu Kijowskiego pozyskała m.in. swoją aktualną katedrę - sobór Trójcy Świętej w Łucku, seminarium duchowne w Łucku oraz większość świątyń w Łucku, poza cerkwią Opieki Matki Bożej[4].

Biskupi łuccy i wołyńscy[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Odmienne stanowisko w tej kwestii ma kanoniczny Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego, który również wywodzi historię swojej eparchii wołyńskiej z X wieku. Por. ВОЛИНСЬКА єпархія

Przypisy[edytuj | edytuj kod]