Eparchia wołyńska (Kościół Prawosławny Ukrainy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eparchia wołyńska
Волинська єпархія
Ilustracja
Sobór Świętej Trójcy w Łucku
Państwo  Ukraina
Siedziba Łuck
Data powołania 1992
Wyznanie prawosławne
Kościół Kościół Prawosławny Ukrainy
Sobór Świętej Trójcy
Biskup diecezjalny metropolita łucki i wołyński Michał (Zinkewycz)
brak współrzędnych

Eparchia wołyńska – jedna z eparchii Kościoła Prawosławnego Ukrainy (do 2018 r. Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego), z siedzibą w Łucku. Jej obecnym ordynariuszem jest metropolita łucki i wołyński Michał (Zinkewycz)[1], zaś funkcje katedry pełni sobór Świętej Trójcy w Łucku.

Eparchia oficjalnie powstała w 1992, jednak Patriarchat Kijowski uważał ją za kontynuatorkę tradycji prawosławia na Wołyniu od chrztu Rusi[2][a]. W 1993 liczyła 46 parafii, z czego 36 przeszła do Patriarchatu Kijowskiego z jurysdykcji Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Powstawaniu placówek duszpasterskich towarzyszyły gwałtowne konflikty o własność poszczególnych obiektów sakralnych[2][3], w których lokalne władze wielokrotnie wspierały Patriarchat Kijowski w przejmowaniu świątyń dotąd administrowanych przez Patriarchat Moskiewski. W takich okolicznościach eparchia wołyńska Patriarchatu Kijowskiego pozyskała m.in. swoją aktualną katedrę – sobór Trójcy Świętej w Łucku, seminarium duchowne w Łucku oraz większość świątyń w Łucku, poza cerkwią Opieki Matki Bożej[4].

W styczniu 2017 r. z eparchii wołyńskiej wydzielono eparchię włodzimiersko-wołyńską[5].

Biskupi łuccy i wołyńscy[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Odmienne stanowisko w tej kwestii ma kanoniczny Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego, który również wywodzi historię swojej eparchii wołyńskiej z X wieku. Por. ВОЛИНСЬКА єпархія

Przypisy[edytuj | edytuj kod]