Epoka lodowcowa 3: Era dinozaurów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Epoka lodowcowa 3)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy filmu. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Epoka lodowcowa 3: Era dinozaurów
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs
Epoka lodowcowa 3: Era dinozaurów
Gatunek animacja
familijny
Data premiery Ziemia 1 lipca 2009
Polska 1 lipca 2009
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 94 min
Reżyseria Carlos Saldanha
Scenariusz Michael Berg
Peter Ackerman
Główne role Chris Wedge(Scrat)
Karen Disher (Scratte)
John Leguizamo (Sid)
Ray Romano (Manny)
Dennis Leary (Diego)
Queen Latifah (Ellie)
Produkcja Lori Forte
John Donkin
Wytwórnia 20th Century Fox
Dystrybucja 20th Century Fox
Polska Imperial – Cinepix
Budżet 90 000 000 $[1]
Poprzednik Epoka lodowcowa 2: Odwilż
Kontynuacja Epoka lodowcowa 4: Wędrówka kontynentów

Epoka lodowcowa 3: Era dinozaurów (ang. Ice Age: Dawn of the Dinosaurs, 2009) – film animowany produkcji 20th Century Fox, którego światowa premiera odbyła się 1 lipca 2009 roku. Film jest trzecią częścią filmu Epoka lodowcowa. Tym razem główni bohaterowie filmu spotykają dinozaury. Na podstawie Epoki lodowcowej 3: Era dinozaurów powstała gra komputerowa o tym samym tytule. 13 lipca 2012 roku ukazała się czwarta część filmu o nazwie Epoka lodowcowa 4: Wędrówka kontynentów zrealizowana w technologii 3D.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Maniek i Ela spodziewają się dziecka. W wyniku czego Maniek nieco przesadnie stara się być w stałej gotowości na wypadek niespodziewanego porodu. Buduje również plac zabaw dla swojej przyszłej pociechy. Tymczasem Diego, zdołowany swoją kiepską kondycją i faktem, że Maniek już się ustatkował, zaczyna rozważać odejście ze stada. Między przyjaciółmi dochodzi do konfliktu. Z kolei Sid zaczyna zazdrościć Mańkowi i Eli szczęścia posiadania rodziny i postanawia założyć własną. Przez pęknięty lód dostaje się do podziemnej jaskini, w której odnajduje trzy duże jaja. Wierząc, że zostały one porzucone, postanawia je wychować. Ten pomysł nie przypada do gustu jego przyjaciołom, lecz ostatecznie leniwiec stawia na swoim. Następnego dnia z jaj wykluwają się trzy małe Tyranozaury.

Próba wychowania ich na przykładnych obywateli świata epoki lodowej ponosi jednak klęskę, której przejawem jest pobojowisko na placu zabaw Mańka. Chwilę potem niespodziewanie pojawia się matka młodych drapieżników, która zabiera swoje dzieci z powrotem pod ziemię – razem z Sidem. Maniek, Ela, Zdzichu i Edek, niewiele myśląc, ruszają mu na ratunek. Za podziemną jaskinią natykają się na tropikalną krainę, w której dinozaury zdołały jakimś sposobem przetrwać. Cała piątka (do grupy dołączył Diego, który dostał się tu chwilę wcześniej) zostaje z miejsca otoczona przez prehistoryczne gady. Ratuje ich łasica Buck, tubylec, który nauczył się idealnie radzić sobie w tych trudnych warunkach.

Buck udziela przybyszom informacji niezbędnych do ocalenia Sida. Opowiada także o Rudym – potworze jeszcze większym od tyranozaura (Barionyksie) – przez którego stracił oko. Ruszają w drogę, krótko potem mierząc się z drapieżną rośliną, do której wpadają Maniek i Diego – ratuje ich jednak ich przewodnik. Tymczasem mama T-Rex przynosi swoje dzieci i Sida. Ma zamiar od razu go zjeść, lecz jej małe stanowczo się temu sprzeciwiają. W międzyczasie ekipa ratunkowa niezłomnie postępuje naprzód. Docierają do Rozpadliny Śmierci, przepełnionej rzekomo trującymi toksynami (w rzeczywistości jest to hel, przez który bohaterowie dostają niekontrolowanych ataków śmiechu). Z pewnymi trudnościami całej drużynie udaje się przebyć niebezpieczną pułapkę. Z kolei Sid próbuje bezskutecznie przekonać dzieci, by przeszły na wegetarianizm.

Wieczorem Buck opowiada o swoich niesamowitych przygodach, wszyscy – zwłaszcza oposy – są nimi zachwyceni. Później cała ekipa – poza Buckiem – idzie spać. Tymczasem Sid i rodzina tyranozaurów również udaje się na spoczynek – matka młodych zaczyna wykazywać wobec leniwca pewną sympatię. Maniek ma koszmar z Elą i Rudym w roli głównej. Po obudzeniu przeprasza Elę za to, że ją w to wciągnął. W opinii Bucka Maniek to „kiepski mąż i ojciec, ale znakomity przyjaciel”. Następnego dnia natykają się na ślady po uczcie tyranozaurów – na podstawie znalezionego brokuła Buck wysuwa niezbyt logiczne teorie dotyczące losów Sida.

Docierają do zrujnowanej Płyty Niedoli. Wskutek działań agresywnych guanlongów Ela zostaje odcięta od reszty grupy. Zapada decyzja, że Maniek i Diego spróbują ją uratować (i przy okazji odebrać poród), a tymczasem Buck, Zdzichu i Edek zajmą się Sidem. Ten z kolei natyka się na Rudy'ego, uciekając przed którym zostaje uwięziony na środku rzeki lawy, zmierzającej prosto w stronę wodospadu. Buck i oposy „siodłają” darwinopterusa i starają się go uratować. Tymczasem Maniek i Diego rozdzielają się: tygrys spróbuje dotrzeć do Eli, a mamut – powstrzymać napastników. Diego przy okazji odzyskuje dawną formę. Razem udaje im się utrzymać drapieżniki na dystans. W uratowaniu Sida przeszkadzają z kolei kecalkoatle, ostatecznie jednak misja kończy się powodzeniem.

Ela szczęśliwie rodzi córeczkę, którą nazywa Brzoskwinką (brzoskwinie to hasło skrótowe, wymyślone przez Mańka na określenie dziecko się rodzi). Wkrótce potem dołącza do nich Sid, z którym wszyscy razem udają się do wyjścia z krainy dinozaurów. Tam jednak atakuje ich Rudy. Buck odciąga jego uwagę, lecz Maniek, Sid i Diego ruszają mu na ratunek. Udaje im się związać bestię, lecz przez nieuwagę leniwca lina pęka. Sytuację ratuje mama T-Rex, która zrzuca potwora w przepaść. Następuje pożegnanie z rodziną tyranozaurów. Sid usiłuje uzyskać zgodę Mańka na niańczenie jego córki – obiecuje, że się zastanowi, lecz do Diego mówi, że nie ma szans. Buck jest zasmucony śmiercią swojego odwiecznego wroga, nie wie, co ma teraz ze sobą zrobić. Diego proponuje mu powrót z nimi na górę. Początkowo się zgadza, jednak słysząc ryk Rudy'ego, decyduje się zostać w podziemiach. Przejście do zaginionego świata zostaje zawalone. Tygrys stwierdza, że jednak zostanie w stadzie. Tymczasem Buck kontynuuje swoją walkę z Rudym i zaczyna go ujeżdżać (co niezbyt podoba się Rudy'emu).

Scrat i Scratte[edytuj | edytuj kod]

Wątek Scrata (Chris Wedge), tak jak w poprzednich częściach, jedynie delikatnie przeplata się z przygodami głównych bohaterów. Następuje to w czterech miejscach: gdy Sid i dinozaury bawią się nim jak piłką, gdy pościg obydwu wiewiórek za żołędziem budzi Diego ze snu, gdy Scrat zostaje zdeptany przez Sida i gdy Scrat wydaje z siebie okrzyk bólu, gdy Scratte (Karen Disher) odrywa mu od piersi żołądź – wraz z futrem – co przeraża oposy.

Na początku filmu Scrat spostrzega na skalnej półce obiekt swojej obsesji – żołądź. Na miejscu okazuje się jednak, że przywłaszczyła go sobie piękna przedstawicielka jego gatunku – Scratte, której zależy na nim nie mniej niż jemu. Z początku dziewczyna wyraźnie bawi się swoim rywalem, przechytrzając go swoją umiejętnością latania i korzystając z jego chwil słabości, gdyż niezwykle mocno Scrata pociąga. W pewnym momencie wszakże ratuje on jej życie, co powoduje, że między obydwoma wiewiórkami roziskrza miłość, w wyniku której zapominają nawet o upragnionym żołędziu. Scrata z czasem jednak zaczyna męczyć wybredność jego wybranki (m.in. w kwestii umeblowania nowej dziupli), przez co wraca mu żołędziowa obsesja. Między wiewiórkami wywiązuje się kolejna walka, wskutek której Scrat z żołędziem wydostaje się na powierzchnię, jednak zlatujący kawał lodu wytrąca mu go z rąk i zwraca do Scratte. Wiewiór, pozbawiony żołędzia i miłości, wydaje z siebie okrzyk rozpaczy.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiej: Studio Sonica
Nagrania: Mafilm Audio Budapeszt
Tłumaczenie: Arleta Walczak
Dialogi polskie: Joanna Kuryłko
Reżyseria: Piotr Kozłowski
Dźwięk: Imre Erdelyi, Agnieszka Stankowska
Montaż: Agnieszka Stankowska
Organizacja produkcji : Agnieszka Kudelska

W wersji polskiej wystąpili:

Zwierzęta występujące w filmie[edytuj | edytuj kod]

Dinozaury[edytuj | edytuj kod]

Pterozaury[edytuj | edytuj kod]

Inne[edytuj | edytuj kod]

 • Gigantyczny motyl
 • Gigantyczne komary
 • Żywe kwiaty
 • Mięsożerna roślina

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Motyw podziemnego świata to nawiązanie do Podróży do wnętrza Ziemi.
 • Ostatnimi dinozaurami jakie pojawiają się na ekranie nie są tyranozaur i barionyks tylko brachiozaury.
 • W rzeczywistości kecalkoatle miały inne grzebienie i nie miały zębów. Niektórzy po prostu uważają że to jakiś niezidentyfikowany gatunek pterozaura lub też cearadaktyl.
 • Pachycefalozaur, darwinopterus i barionyks mają nienaturalną wielkość: pachycefalozaur jest wielkości iguanodona, darwinopterus kecalkoatla a barionyks spinozaura. Istnieje pewna teoria która głosi że te zwierzęta zmieniły rozmiary ewoluując.
 • Triceratops ma nienaturalnie wielką kryzę i tak samo nienaturalne małe rogi dlatego też większość osób uważa że to torozaur lub też chasmozaur.
 • W filmie brachiozaur bardziej przypomina mamenchizaura niż brachiozaura.
 • Nie wiadomo w jakim momencie w filmie pojawia się allozaur.
 • Iguanodon został tutaj pokazany bez dzioba co jest nieprawdą.
 • Ankylozaur ma w filmie zęby drapieżnika i nie posiada dzioba.
 • Wielu fanów zastanawiało się co wybierze Wiewiór: Wiewiórę czy żołądź. Ostatecznie stracił obie rzeczy.
 • Troodon ma nienaturalną wielkość oraz nie jest opierzony przez co większość fanów uznała go za celofyza.
 • Archeopteryks z filmu przypomina raczej indyka lub kurczaka niż swojego realnego odpowiednika.
 • W filmie nie miały prawa pojawić się takie gatunki zwierząt jak brachiozaur, guanlong, kentrozaur, iguanodon, darwinopterus, barionyks oraz archeopteryks ponieważ te zwierzęta żyły przed wymieraniem kredowym a jedyne zwierzęta które żyły w tych czasach to tyranozaur, triceratops, ankylozaur, pachycefalozaur oraz kecalkoatl. Albo twórcy się pomylili albo też te gatunki przeżyły do wymieranie kredowego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]