Przejdź do zawartości

Eradykacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Eradykacja choroby (z łac. eradicatio) – całkowite zwalczenie choroby zakaźnej na całym świecie i z niewystępowaniem wywołującego ją patogenu w organizmach ludzkich, zwierzęcych i innych elementach środowiska.

Dotychczas eradykację patogenu w populacji osiągnięto w przypadku dwóch chorób: ospy prawdziwej (w populacji człowieka), którą Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała za zwalczoną w 1980, oraz księgosuszu (w populacji przeżuwaczy), który Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) uznała za zwalczony w 2010[1]. Ostatnie istniejące wirusy ospy prawdziwej są przechowywane w laboratoriach dla celów naukowych.

WHO wyznaczyło dwie następne choroby zakaźne do globalnej eradykacji:

Termin eradykacja jest używany także na określenie terapii mającej na celu usunięcie drobnoustroju z organizmu, np. bakterii Helicobacter pylori z błony śluzowej żołądka w celu leczenia i zapobiegania nawrotom choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

W tym celu przeważnie stosuje się leczenie przebiegające według schematu:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pallab Ghosh: Rinderpest virus has been wiped out, scientists say. BBC News. [dostęp 2011-01-31]. (ang.).
  2. World Health Assembly. Resolution WHA39.21: elimination of dracunculiasis. Geneva: World Health Organization, 1986
  3. World Health Assembly. Resolution WHA41.28: global eradication of poliomyelitis by year 2000. Geneva: World Health Organization, 1988