Erast Parmasto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Erast Parmasto
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

28 października 1928
Nõmme

Data śmierci

24 kwietnia 2012

Zawód, zajęcie

naukowiec

Alma Mater

Uniwersytet w Tartu

Erast Parmasto (ur. 28 października 1928 w Nõmme, zm. 24 kwietnia 2012) – estoński mykolog.

Erast Parmasto urodził się w Nõmme (obecnie dzielnica Tallina) w Estonii, która po II wojnie światowej została włączona do Związku Radzieckiego, jako jedna z jego republik. Jego ojciec był cieślą. Erast z bardzo dobrymi wynikami w 1947 r. ukończył gimnazjum, a w 1952 Uniwersytet w Tartu. Znany radziecki mykolog A.S. Bondartsev dał mu możliwość pracy na tym uniwersytecie. Parmasto w swojej karierze zawodowej uzyskał kilka stopni naukowych odpowiadających współczesnemu doktorowi habilitowanemu. Wziął udział w 63 terenowych wyprawach za grzybami po rozległym terytorium Związku Radzieckiego aż po Kamczatkę i Sachalin[1].

Związany był z Instytutem Zoologii i Botaniki Estońskiej Akademii (instytut ten kilkakrotnie zmieniał nazwę). W ciągu swojej kariery naukowej Erast awansował od ogrodnika przez asystenta naukowego po dyrektora tego Instytutu. Pracował jako profesor botaniki i ekologii na uniwersytecie w Tartu, był także sekretarzem w Katedrze Nauk Chemicznych, Geologicznych i Biologicznych Estońskiej Akademii Nauk. W latach 1973–1976 pełnił funkcję prezesa Estońskiego Towarzystwa Przyrodniczego[1].

Był patriotą. Posługiwał się płynnie językiem angielskim, ale artykuły naukowe pisał w języku estońskim, zadbał także, by artykuły naukowe były tłumaczone na ten język[1].

Osiągnięcia naukowe i gratyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Erast Parmasto w swoich badaniach naukowych zajmował się głównie grzybami. Pełna bibliografia jego prac naukowych została opublikowana w Folia Cryptogamica Estonica 49: 1–18. Erast Parmasto opracował szczegółowo parametry klasyfikacji gatunków Hymenomycetes na podstawie budowy ich zarodników. Wśród licznych jego prac naukowych są m.in.: monografia Lachnocladiaceae obszarów Rosji, grzyby Hymenomycetes Ameryki Północnej, lista grzybów Estonii, monografia grzybów Stereaceae. Ma spory wkład w nowoczesną taksonomię grzybów w oparciu o ich filogenetyczne pochodzenie[1].

W 1976 r. otrzymał medal Karla Ernsta von Baeri, w 1994 r. Krajową Nagrodę Naukową, a w 2002 r. ponownie honorową nagrodę za całokształt twórczości w dziedzinie nauk biologicznych i środowiska. W 2008 roku otrzymał nagrodę Eerika Kumari Awarda za wkład w rozwój nauki[2]. W 1993 r. został mianowany członkiem honorowym American Society of Mycology. Doceniono go także w kraju; został mianowany honorowym obywatelem Tartu i uznany za jedną ze 100 najwybitniejszych osobistości w Estonii[1].

Opisał wiele nowych gatunków grzybów. W nazwach naukowych utworzonych przez niego taksonów dodawany jest cytat Parmasto. Na jego cześć nadano nazwy rodzajom grzybów Erastia i Parmastomyces[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Andreas Bresinsky, In memeoriam professor Erast Parmasto (1928-2012), Regensburg: Folia Cryptogamica Estonica, 2012, nr 49
  2. Eerik Kumari award won by mycologist Erast Parmasto, Estonian Ministry of the Environment. May 13, 2008. Archived from the original on June 15, 2011. Retrieved November 30, 200
  3. Index Fungorum (gatunki) [dostęp 2020-04-02] (ang.).