Erazm z Formii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Erazm z Formii
biskup
męczennik
Ilustracja
Męczeństwo św. Erazma
mal. Nicolas Poussin
Data urodzenia ok. 240
Data i miejsce śmierci 10 czerwca ok. 303
Formia
Czczony przez Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną
Wspomnienie 2 czerwca (kat.)
4/17 maja (praw.)
Patron marynarzy, żeglarzy, tokarzy, Gaety, Formii
Dzwonnica katedry św. Erazma w Gaecie

Erazm z Formii znany też jako Elmo, cs. Swiaszczennomuczenik Jerazm (ur. ok. 240, zm. 10 czerwca ok. 303 w Formii w obecnych Włoszech) – święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, biskup, męczennik, jeden z Czternastu Świętych Wspomożycieli.

Legendy[edytuj | edytuj kod]

Na jego temat wiadomo niewiele, w znacznej mierze są to legendy (dodatkowo nie ma pewności czy nie zostało w nich pomieszanych kilka różnych osób o tym imieniu – a przede wszystkim syryjski biskup Antiochii). Prawdopodobnie św. Erazm pochodził z Antiochii. Został biskupem rodzinnego miasta. W czasie prześladowań ukrywał się w jaskini w górach Libanu. Został jednak schwytany za panowania cesarza Dioklecjana. Poddano go torturom. Według legendy został uwolniony z więzienia przez św. Michała Archanioła. Udał się statkiem do Kampanii i w miejscowości Formia zmarł na skutek odniesionych ran.

Jedna z legend mówi, że pewnego razu, gdy św. Elmo głosił kazanie, obok niego uderzył piorun. Święty jednak kontynuował kazanie nie zwracając uwagi na niebezpieczeństwo. Jego odwaga zachwyciła słuchaczy. Żeglarze podczas burz zaczęli zanosić modlitwy do Boga właśnie za wstawiennictwem świętego, obierając go sobie za patrona[1].

Patronat[edytuj | edytuj kod]

Wzywano go jako obrońcę przed zarazą, w czasie kolek i boleści brzucha (co miało związek z torturami jakie mu zadano, a polegającymi na wyrywaniu wnętrzności) oraz podczas porodu. Jest patronem marynarzy (wyładowania elektryczne obserwowane na masztach statków odczytywano jako znak jego opieki i nazywano ogniami św. Elma), żeglarzy, tokarzy, Gaety, Formii.

Dzień obchodów[edytuj | edytuj kod]

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w Kościele katolickim 2 czerwca.

Cerkiew prawosławna wspomina męczennika 4/17 maja[a], tj. 17 maja według kalendarza gregoriańskiego.

Ikonografia[edytuj | edytuj kod]

Przedstawiany jest w biskupich szatach z księgą w ręku, również w czasie męczeństwa z korbą, na którą są nawijane jego wnętrzności, alternatywnie z żelaznymi gwoździami wbitymi za paznokcie.

Relikwie[edytuj | edytuj kod]

Początkowo jego relikwie były przechowywane w Formii. Po zniszczeniu miasta w 842 r. przez Saracenów zostały one przeniesione do Gaety, gdzie do dzisiaj znajduje się katedra pod jego wezwaniem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael P. Foley: Dlaczego jemy ryby w piątek. tłum. Janusz Winiarski. Warszawa: Świat Książki, 2010, s. 130. ISBN 978-83-247-0676-1. (pol.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]