Ercole Spada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ercole Spada (ur. 26 lipca 1937) – włoski projektant działający w branży motoryzayjnej. Współpracował z wieloma firmami motoryzacyjnymi, najbardziej znany z projektów samochodów sportowych dla producentów takich jak Aston Martin, Ferrari, Maserati.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Swoją karierę projektanta rozpoczął w firmie Zagato w lutym 1960. Jego pierwszym projektem był Aston Marin DB4 GT Zagato. Dokonania Ercole Spady szybko wyznaczyły trendy projektowania w branży motoryzacyjnej. Po odjeściu z Zagato zaprojektował uważany za jeden z najbardziej nowocześnie wyglądających samochodów tamtej epoki Alfa Romeo Junior Z. w 1970 roku podjął współpracę z koncernem Forda, zatrudniony jako główny projektant w Carozzeria Ghgia (przejętej w 1970 roku przez Ford Motor Company). Po odejściu z Forda, przez krótki okres związany był z Audi by w 1976 roku podjąć współpracę z koncernem BMW gdzie zaprojektował modele E32 i E34.

W 1983 roku Ercole Spada wraca do Włoch aby zostać szefem I.DE.A Institute. Dla koncernu Fiata projektuje modele uważane za przełomowe w historii firmy Tipo i Tempra, oraz ich bliźniacze, ale bardziej luksusowe odmiany, Delta i Dedra. Inne projekty dla włoskiego koncernu to Alfa Romeo 155 oraz Lancia Kappa. W 1993 roku wraca do Zagato gdzie projektuje m.in. dla Ferrari.

Obecnie prowadzi własną firmę Spadaconcept.

Niektóre projekty[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]