Erem w Carceri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Asyż, bazylika franciszkańska i inne zabytki franciszkańskie (Erem w Carceri)
Assisi, the Basilica of San Francesco and Other Franciscan Sites (The Carceri)[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo

 Włochy

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

I, II, III, IV, VI

Numer ref.

990

Region[b]

Europa i Ameryka Północna

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

2000
na 24. sesji

Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Asyż, bazylika franciszkańska i inne zabytki franciszkańskie (Erem w Carceri)Assisi, the Basilica of San Francesco and Other Franciscan Sites (The Carceri)”
Ziemia43°03′47,03″N 12°39′07,33″E/43,063064 12,652036

Erem w Carceripustelnia na stokach Monte Subasio w Umbrii we Włoszech, sanktuarium katolickie związane z ruchem franciszkańskim i działalnością św. Franciszka z Asyżu, wpisane wraz z Asyżem na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2000.

Carceri znajduje się na wysokości 791 m n.p.m., w otoczeniu naturalnych grot zamieszkiwanych przez pustelników już w czasach wczesnochrześcijańskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miasto Asyż ofiarowało w średniowieczu teren braciom mniejszym, by mogli wykorzystać go jako miejsce odosobnienia i modlitwy[1]. Erem rozbudował w 1400 św. Bernardyn ze Sieny. Wzniesiono wówczas Kościół Santa Maria delle Carceri, w którego obrębie znalazła się wcześniejsza kaplica. Franciszkanie dobudowali również niewielki klasztor. Sanktuarium otacza buczyna z grotami i kaplicami. Grot używali pierwsi towarzysze Biedaczyny z Asyżu: Leon, bł. Antoni ze Stroncone, Bernardo di Quintavalle, Idzi z Asyżu, Sylwester, Masseo z Marignano i Andrzej ze Spello. W Carceri odbywał swój nowicjat św. Jakub z Marchii. Przy ścieżce prowadzącej do groty brata Leona znajduje się oratorium dedykowane św. Barnabie. W kaplicy znajduje się XV-wieczny obraz, przedstawiający Zdjęcie z krzyża[2].

Obecnie na terenie pustelni mieszkają dwie wspólnoty: franciszkanów oraz klarysek misjonarek od Najświętszego Sakramentu[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ludovico Profili OFM: Carceri, sanktuarium. W: Ernesto Caroli OFM: Leksykon duchowości franciszkańskiej. Sergiusz Bałdyga OFM (tłum. hasła). Kraków-Warszawa: Wydawnictwo m, 2006, s. 101–108. ISBN 83-7221-766-1. (pol.).
  2. L’eremo francescano sul monte Subasio. www.assisiofm.it. [dostęp 2015-01-04]. (wł.).
  3. Eremo delle Carceri di S. Francesco. www.eremodellecarceri.it. [dostęp 2015-01-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-20)]. (wł.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]