Erem w Carceri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Asyż, bazylika franciszkańska i inne zabytki franciszkańskie (Erem w Carceri)
Assisi, the Basilica of San Francesco and Other Franciscan Sites (The Carceri)[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo  Włochy
Typ kulturowy
Spełniane kryterium I, II, III, IV, VI
Numer ref. 990
Region[b] Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 2000
na 24. sesji
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Asyż, bazylika franciszkańska i inne zabytki franciszkańskie (Erem w Carceri)Assisi, the Basilica of San Francesco and Other Franciscan Sites (The Carceri)”
Ziemia43°03′47,03″N 12°39′07,33″E/43,063064 12,652036

Erem w Carceripustelnia na stokach Monte Subasio w Umbrii we Włoszech, sanktuarium katolickie związane z ruchem franciszkańskim i działalnością św. Franciszka z Asyżu, wpisane wraz z Asyżem na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2000.

Carceri znajduje się na wysokości 791 m n.p.m., w otoczeniu naturalnych grot zamieszkiwanych przez pustelników już w czasach wczesnochrześcijańskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miasto Asyż ofiarowało w średniowieczu teren braciom mniejszym, by mogli wykorzystać go jako miejsce odosobnienia i modlitwy[1]. Erem rozbudował w 1400 św. Bernardyn ze Sieny. Wzniesiono wówczas Kościół Santa Maria delle Carceri, w którego obrębie znalazła się wcześniejsza kaplica. Franciszkanie dobudowali również niewielki klasztor. Sanktuarium otacza buczyna z grotami i kaplicami. Grot używali pierwsi towarzysze Biedaczyny z Asyżu: Leon, bł. Antoni ze Stroncone, Bernardo di Quintavalle, Idzi z Asyżu, Sylwester, Masseo z Marignano i Andrzej ze Spello. W Carceri odbywał swój nowicjat św. Jakub z Marchii. Przy ścieżce prowadzącej do groty brata Leona znajduje się oratorium dedykowane św. Barnabie. W kaplicy znajduje się XV-wieczny obraz, przedstawiający Zdjęcie z krzyża[2].

Obecnie na terenie pustelni mieszkają dwie wspólnoty: franciszkanów oraz klarysek misjonarek od Najświętszego Sakramentu[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ludovico Profili OFM: Carceri, sanktuarium. W: Ernesto Caroli OFM: Leksykon duchowości franciszkańskiej. Sergiusz Bałdyga OFM (tłum. hasła). Kraków-Warszawa: Wydawnictwo m, 2006, s. 101–108. ISBN 83-7221-766-1. (pol.)
  2. L’eremo francescano sul monte Subasio (wł.). www.assisiofm.it. [dostęp 2015-01-04].
  3. Eremo delle Carceri di S. Francesco (wł.). www.eremodellecarceri.it. [dostęp 2015-01-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]