Erementar Gerad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Erementar Gerad
エレメンタルジェレイド
(Erementaru jereido)
Gatunek fantasy, przygodowy, romans
Manga
Autor Mayumi Azuma
Wydawca Mag Garden
Odbiorcy shōnen
Drukowana w Monthly Comic Blade
Wydawana 28 lutego 200228 grudnia 2009
Liczba tomów 18
Telewizyjny serial anime
Erementar Gerad
Reżyser Shigeru Ueda
Studio XEBEC
Stacja telewizyjna Japonia TV Tokyo
Premierowa emisja 5 kwietnia 200527 września 2005
Liczba odcinków 26
Manga
Erementar Gerad -Aozora no senki-
Autor majumi Azuma
Wydawca Mag Garden
Odbiorcy shōnen
Drukowana w Comic Blade Masamune
Wydawana 15 czerwca 2003
Liczba tomów 8
Powieść ilustrowana
Autor Asaka Shou
Artysta majumi Azuma
Wydawca Mag Garden
Wydawana 29 sierpnia 2005
Liczba tomów 2
Gra komputerowa
Erementar Gerad: Matoe, Suifu no Ken
Producent Taito Corporation
Platforma PlayStation 2
Data wydania 30 czerwca 2005
Gatunek bijatyka
Gra komputerowa
Erementar Gerad: Tozasareshi Uta
Producent Jupiter
Platforma Game Boy Advance
Data wydania 7 lipca 2005
Gatunek RPG

Erementar Gerad (jap. エレメンタル ジェレイド Erementaru jereido, inny zapis: Elemental Gelade)shōnen manga z gatunku fantasy autorstwa Mayumi Azumy. Na podstawie mangi powstało 26-odcinkowe anime, które wyemitowano w 2005 roku. W Polsce serial został wydany na DVD przez Anime Gate w wersji z polskim lektorem, którym była Danuta Stachyra.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Gahdia – fantastyczny świat, w którym obok ludzi żyją również istoty o nadprzyrodzonych mocach zwane Eden Raidami. Legenda głosi, że Eden Raidy pochodzą z Ogrodu Edenu, umieszczonego gdzieś na niebie, niedostępnego dla człowieka. Eden Raidy mogą za pomocą swoich mocy wraz z człowiekiem stawać się jednością przemieniając się w wyjątkową broń. Ich znakiem rozpoznawczym jest Erementar Gerad, kamień umieszczony na ciele, kontrolujący moce. Osoby, z którymi łączą się Eden Raidy zwane są Eden Raid Pledger. Istnieje jednak Eden Raid silniejszy od wszystkich - dziewczyna o imieniu Reverie Metherlence. Budzi ją ze snu powietrzny pirat o imieniu Coud Van Giruet. Marzeniem Ren (Reverie) jest dostanie się do Ogrodu Edenu. Razem z towarzyszem Coudem, który obiecuje zabrać ją do ogrodu i chronić, wyrusza w podróż pełną przygód.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Reverie „Ren” Metherlence – zwana również Siódmym Cudem. Błękitnowłosa dziewczyna o zielonych oczach i łagodnym usposobieniu. Przy pierwszym spotkaniu z Coudem twierdzi, że nienawidzi ludzi. Pochodzi z legendarnego rodu Metherlence i jest ostatnią żyjącą jego przedstawicielką, dzięki czemu posiada ogromną moc. Jej marzeniem jest dostać się do Ogrodu Edenu. Jej partnerem jest Coud. Zła organizacja Chór Chaosu oraz inne osoby pragną ją zdobyć dla własnej wygody i chęci zdobycia olbrzymiej władzy. Jej Erementar Gerad umieszczony jest między włosami na czole i jest koloru szmaragdowego. Chowa go pod granatowo – białą opaską. Ren to z natury cicha i spokojna osoba, ma skłonności do zasypiania w nagłych, niespodziewanych momentach i sytuacjach oraz w różnych miejscach z powodu zmęczenia spowodowanego przemianą w broń i walką. Rzadko się odzywa i nieczęsto wypowiada swoje zdanie.
 • Coud Van Giruet – blondyn o błękitnych oczach i żywiołowym usposobieniu. Lubi się chwalić i z początku jest lekko rozkapryszonym, dumnym nastolatkiem, jednak z czasem dojrzewa i robi się poważniejszy. Za wszelką cenę pragnie chronić Ren i nie chce jej oddać w ręce Arcaile – organizacji, która tworzy Eden Raidom dogodne i bezpieczne warunki do życia. Często rumieni się pod wpływem jakichkolwiek słów Ren. Został osierocony, gdy był małym dzieckiem i od tego czasu stał się podniebnym piratem, który dzielnie podróżował ze swoją załogą dopóki w jego życiu nie pojawiła się Ren. Wtedy musiał rozdzielić się wraz ze swoją drużyną. Jest Preją Ren. Przy lewej dłoni ma hak, którym posługuje się w walce. Nie jest zbyt dobry w kierowaniu jakimikolwiek pojazdami. Coud to osoba energiczna, wybuchowa i żywiołowa. Jest człowiekiem.
 • Cisqua – młoda dziewczyna o kasztanowych, krótkich włosach i brązowych oczach. Należy do organizacji Arcaile, jej prawdziwą ambicją jest ochrona i spełnianie marzeń Eden Raidów. Nie zawsze podporządkowuje się władzom Arcaile. Posługuje się zwykłą bronią, zawsze ma przy sobie zapasy amunicji, karabin i różnego rodzaju bomby, a nawet małe rakiety. Jest wybuchowa, jednak bardziej niż Coud, lubi pieniądze mimo swoich gorliwych zaprzeczeń. Czasem trenuje Couda. Przewodniczy drużynie złożonej z Kuei i Rowena, mimo iż jest najmłodsza. Gdy była mała, jej opiekunowie chcieli, by zjednoczyła się z Eden Raidem, jednak ta w ostatniej chwili zaprzeczyła twierdząc, że chce je chronić, a nie używać jako broni. Na początku chce jakoś przekonać Ren do przyłączenia się do Arcaile jednak po jakimś czasie rezygnuje.
 • Kuea – długowłosa szatynka o piwnych oczach. Jej prawdziwe nazwisko brzmi Kullweet Envatilia. Jest Eden Raidem jednoczącym się z Rowenem. Przyłączyła się do Arcaile i należy do drużyny Cisqui. Jest wiecznie głodna, lubi dokuczać innym, szczególnie Coudowi w sprawach sercowych. Jednak tak naprawdę robi to dla ich dobra troszcząc się o nich. Jeśli przez jakiś czas nie zje nic, robi się wściekła i marudna oraz nie ma siły do walki. Czasem potrafi być uparta. Jej Erementar Gerad ma bordowy kolor i znajduje się na obu jej dłoniach. Charakteryzuje ją czerwona poświata, gdy jednoczy się z partnerem. Opiekuje się Ren. Mimo jej kontaktów z Rowenem, nie są parą.
 • Rowen – długowłosy blondyn o niebieskich oczach. Jest podopiecznym Cisqui i należy do Arcaile. Jest Preją Eden Raidem Kuei. Przyjaciel Kuei i Cisqui, dobry kolega Couda. Jego relacje z Ren nie są zbyt jasne. Rowen to pogodny mężczyzna z wiecznym uśmiechem na twarzy. Jego przeszłość zbytnio nie jest znana, prócz kontaktów z Kueą. Świetnie gotuje, co zachwalają jego towarzysze. Jest złotą rączką w drużynie, potrafi wiele rzeczy naprawić i wykonać. Jest bardzo zgrany z Cisquą, kilka razy trenował Couda. Opiekuje się podniebnym piratem jak młodszym bratem. Wcześniej pracował jako kelner. Na początku próbuje odwieść swoją opiekunkę od pomysłu ze sprowadzeniem Ren do kwatery głównej Arcaile.

Terminologia[edytuj | edytuj kod]

 • Eden Raid - stworzenie o nadprzyrodzonych mocach mające możliwość przekształcania się w potężną broń w połączeniu z człowiekiem (dosłownie). Eden Raidy są z wyglądu podobne do ludzi, jednak na ich ciele jest umieszczony Erementar Gerad. Eden Raidy pochodzą z Ogrodu Edenu. Ludzie, z którymi się łączą zwani są Prejami Eden Raidami.
 • Ogród Edenu - miejsce doskonałe gdzie panuje spokój i harmonia, umieszczone jest gdzieś na niebie, gdzie żaden człowiek nie dotarł. Stamtąd pochodzą wszystkie Eden Raidy. Ogrodem rządzi Królowa.
 • Królowa - Eden Raid o mocach przewyższających normy. Jest on częścią Ogrodu, dzięki niemu Ogród żyje. Jeśli Królowa słabnie, Ogród również. Królowa daje życie wielu Eden Raidom i Sting Raidom.
 • Sting Raid - Raid, który nie urodził się z mocami, z początku był człowiekiem, a jego Erementar Gerad został sztucznie wyprodukowany. Nie ma on tak wielkich mocy jak Eden Raid.
 • Erementar Gerad - Kamień szlachetny umieszczony na ciele Eden Raida. Erementar Gerad kontroluje moce i dowodzi, że dany osobnik jest prawdziwym Eden Raidem.
 • Arcaile - organizacja chroniąca Eden Raidy i dostarczająca im dogodne warunki do życia. Z początku jej cele były święte, jednak z czasem Arcaile zaczęła odizolowywać Eden Raidy od reszty świata, co okazało się dla nich niemiłym przeżyciem.
 • Chór Chaosu - organizacja opiekująca się Ogrodem Edenu. Z początku Arcaile i ludzie uważali, że Chór ma złe zamiary, jednak potem okazało się, że robią to nie wiedząc, jakie szkody wyrządzą Eden Raidom wybijając rasę ludzką. Chór Chaosu wybierał sobie Królową i za wszelką cenę chciał ją osadzić na tronie Ogrodu Edenu, nawet mimo woli.
 • Shichikou-houju - Inaczej Siódmy Cud. Była nim Revelie Metherlence. Siódmy Cud to Eden Raid z większymi mocami niż u innych Raidów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]