Ergenekon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ergenekon jest turecką tajną organizacją, nacjonalistyczną powiązaną z wojskiem (Türk Silahlı Kuvvetleri) i służbami specjalnymi (Milli İstihbarat Teşkilatı).

Organizacja jest oskarżana o morderstwa na tle politycznym i religijnym, zamachy oraz handel narkotykami. Jej nadrzędnym celem jest wprowadzenie destabilizacji w kraju, a ostatecznie – zmuszenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego (Milli Güvenlik Kurulu, MGK) do zdelegalizowania obecnie rządzącej konserwatywnej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (Adalet ve Kalkınma Partisi, AKP) i powrót do idei kemalizmu.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Ergenekon jest podejrzewany o organizację zamachu na 3 chrześcijańskich misjonarzy w Malatyi w 2007[1], zamach na ormiańskiego publicystę Hranta Dinka w tym samym roku[2], zamordowanie katolickiego księdza Andreę Santoro w Trabzonie w 2006[3] oraz zamach bombowy na siedzibę gazety Cumhuriyet[4]. Organizacja planowała także zamachy na pisarza Orhana Pamuka, kurdyjskich polityków Ahmeta Turka oraz Osmana Baydemira, byłą parlamentarzystkę Leylę Zanę oraz publicystę Fehmiego Koru.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Proces rozbrajania organizacji rozpoczął się 21 marca 2008 uwięzieniem 13 osób. Między innymi publicysty İlhana Selçuka, rektora Uniwersytetu w Stambule Kemala Alemdaroğlu, Doğu Perinçeka – lidera Partii Pracy oraz redaktora należącej do tejże partii gazety Aydınlık – Adnana Akfırata.

20 października 2008 rozpoczął się proces przeciwko 86 osobom oskarżanym o przynależność do organizacji. Zgodnie z zarzutami organizacja jest ucieleśnieniem głębokiego państwa (tur. derin devlet) znanej z polskiej rzeczywistości jako „grupy trzymającej władzę”. Jeśli zarzuty zostaną podtrzymane, sprawa stanie się głośniejsza od skandalu Susurluk z 1996 roku.

21 września 2012 r. sąd wydał wyrok, skazując 327 byłych lub czynnych żołnierzy na kary więzienia[5].

Proces[edytuj | edytuj kod]

Główna linia obrony opiera się na tezie, iż organizacja Ergenekon nie istniała. Duże wątpliowści budzi fakt, że wszystkich oskarżonych łączy niechęć do rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju. Śledztwo w sprawie Ergenekon nabrało tempa przed wyborami do władz lokalnych, które odbyły się w marcu 2009 roku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Źródła angielskie[edytuj | edytuj kod]

Źródła polskie[edytuj | edytuj kod]