Eric Raymond

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eric Steven Raymond
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 4 grudnia 1957
w Bostonie
Strona internetowa

Eric Steven Raymond (ur. 4 grudnia 1957 w Bostonie) – amerykański haker i libertarianin oraz krytyk fantastyki, a zarazem jedna z czołowych postaci ruchu open source. Większą część życia spędził w Pensylwanii. Znany jest pod swymi inicjałami ESR.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Jest autorem znanych esejów (zwłaszcza „The Cathedral and the Bazaar”) oraz opiekunem słownika żargonu hakerskiego (Jargon file). Wiele jego listów można znaleźć na grupie dyskusyjnej rec.humor.funny. Jest twórcą translatora języka INTERCAL do C (C-INTERCAL). Napisał niektóre z trybów pracy edytora EMACS, pracował też nad narzędziem konfiguracyjnym jądra Linux.

Prawo Linusa[edytuj | edytuj kod]

Jest autorem powiedzenia: „Wystarczająca liczba przyglądających się oczu sprawia, że wszystkie błędy stają się banalne” (ang. „Given enough eyeballs, all bugs are shallow”). Twierdzi, że inspiracją dla tego stwierdzenia był Linus Torvalds i nazywa je Prawem Linusa.

Oficjalnym źródłem tego cytatu jest najsłynniejszy esej Raymonda – „Katedra i bazar”, opublikowany w Internecie oraz w książce The Cathedral and the Bazaar: Musings on Linux and Open Source by an Accidental Revolutionary wydanej przez O’Reilly & Associates w 1999 roku.

Wybrana twórczość[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Katedra i bazar” – polskie tłumaczenie.
  2. „Krótka historia hackerstwa” – polskie tłumaczenie.
  3. „Zagospodarowywanie noosfery” – polskie tłumaczenie.
  4. „Magiczny kocioł” – polskie tłumaczenie.
  5. „Zemsta hakerów” – polskie tłumaczenie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]