Erich Muhsfeldt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Erich Muhsfeldt, 1947

Erich Muhsfeldt (ur. 18 lutego 1913 w Neubrück w Brandenburgii, stracony 24 stycznia 1948 w Krakowie) – zbrodniarz hitlerowski, członek załogi obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau, Majdanek i Flossenbürg oraz SS-Oberscharführer.

Ukończył 8 klas szkoły powszechnej. Z zawodu był piekarzem. Wstąpił do NSDAP i SA w 1933, a do SS 15 stycznia 1940 roku. Swoją służbę w obozach koncentracyjnych rozpoczął w Auschwitz 15 lipca 1940, gdzie sprawował funkcję kierownika komand więźniarskich (Kommandoführera) i blokowego (Blockführera). 15 listopada] 1941 roku Muhsfeldt przeniesiony został do Majdanka, gdzie pełnił służbę jako kierownik krematorium i komanda zajmującego się paleniem zwłok pomordowanych więźniów i jeńców radzieckich. Z końcem maja 1944 roku powrócił do Auschwitz, gdzie wraz z Otto Mollem kierował krematoriami w Birkenau podczas likwidacji Żydów węgierskich. Następnie w sierpniu 1944 roku Muhsfeldt został skierowany na front, ale na początku kwietnia 1945 roku przydzielono go do obozu we Flossenbürgu jako oficera raportowego (Rapportführera).

Erich Muhsfeldt był jednym z najbezwzględniejszych i najokrutniejszych esesmanów, którzy pełnili służbę w hitlerowskich obozach koncentracyjnych. W Auschwitz-Birkenau był jednym z najważniejszych wykonawców akcji zamordowania ponad 300 tysięcy Żydów węgierskich. Oprócz tego wielokrotnie przeprowadzał egzekucje i okrutnie znęcał się nad więźniami. W Majdanku Muhsfeldt był współodpowiedzialny za przeprowadzenie akcji o kryptonimie „Dożynki” 3 listopada 1943 r., zamordowano wówczas 18 400 Żydów. Brał aktywny udział w wielu innych mordach, zarówno o charakterze masowym, jak i indywidualnym. Muhsfeldt był prawdziwym postrachem więźniów, zwłaszcza gdy znajdował się pod wpływem alkoholu. Podczas ewakuacji Flossenbürga rozstrzelał kilkudziesięciu więźniów niezdolnych do dalszego marszu. III Rzesza doceniła jego służbę, za którą otrzymał Wojenny Krzyż Zasługi II klasy.

Po wojnie został schwytany przez władze amerykańskie i był jednym z oskarżonych w procesie załogi obozu Flossenbürga. Za 4 tygodnie służby w tym obozie skazany został na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Następnie przekazano go władzom polskim, w celu osądzenia za zbrodnie popełnione w obozach Auschwitz-Birkenau i Majdanek. Muhsfeldt został osądzony przez Najwyższy Trybunał Narodowy w pierwszym procesie oświęcimskim i uznany za winnego wszystkich zarzucanych mu zbrodni. Skazano go 22 grudnia 1947 roku[1] na karę śmierci, którą wykonano przez powieszenie w krakowskim więzieniu Montelupich.

W amerykańskim filmie Szara Strefa z 2001 roku przedstawiającym bunt żydowskiego Sonderkommanda w Auschwitz, rolę Muhsfeldta zagrał znany aktor Harvey Keitel. Film ten powstał na postawie książki Miklosa Nyiszli (węgierskiego lekarza – więźnia Auschwitz) Byłem asystentem doktora Mengele, która w doskonały sposób opisuje wiele zbrodni dokonanych przez Ericha Muhsfeldta.

Przypisy

  1. Polen – Philipps-Universität Marburg – ICWC (niem.). Philipps Universität Marburg. [dostęp 2011-06-25].

Bibliografia[edytuj]