Erik Davis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Erik Davis
Data i miejsce urodzenia 1967
Redwood City, Kalifornia
Narodowość Amerykanin
Dziedzina sztuki literatura
Epoka eseistyka
Ważne dzieła

TechGnoza

Strona internetowa

Erik Davis (ur. 1967 w Redwood City w stanie Kalifornia) – amerykański pisarz, historyk społeczny, niezależny dziennikarz i wykładowca, mitoznawca.

Obszarem jego zainteresowań jest cyberkultura, jej wpływ na funkcjonowanie jednostek i grup społecznych, a także związki pomiędzy nowoczesnymi technologiami i kulturą psychedeliczną, mitologią, magią, religiami Wschodu, okultyzmem. Współpracował m.in. z takimi magazynami, jak Wired, Details, Spin, Gnosis, ArtByte, Village Voice, LA Weekly i Rolling Stone. Prowadził swoje wykłady m.in. w California Institute of Integral Studies i Instytut Esalen. Jego najważniejsza książka, jak dotąd jedyna spośród jego książek, która doczekała się polskiego wydania, TechGnoza. Mit, magia + mistycyzm w wieku informacji, opisuje w jaki sposób myślenie magiczne, neopogaństwo, okultyzm przenikają technosferę, odwołując się zarówno do znanych krytyków społecznych i filozofów (Jean Baudrillard, Guy Debord, Douglas Rushkoff), jak i ezoteryków pokroju Gurdżijewa.

Napisał m.in. książkę poświęconą słynnemu zespołowi rockowemu Led Zeppelin.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Erik Davis: TechGnoza. Mit, magia + mistycyzm w wieku informacji. Poznań: Wydawnictwo Rebis, 2002, s. 440. ISBN 83-7301-021-1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]