Ernő Rubik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ernő Rubik
Ernő Rubik w 2014
Ernő Rubik w 2014
Data i miejsce urodzenia 13 lipca 1944
Budapeszt
Zawód architekt
Narodowość węgierska
Alma Mater Politechnika w Budapeszcie
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Świętego Stefana

Ernő Rubik (ur. 13 lipca 1944 w Budapeszcie) – węgierski architekt i rzeźbiarz, wynalazca kostki Rubika.

Życiorys[edytuj]

Ojciec Ernő był inżynierem lotnictwa pracującym w fabryce samolotów w Ostrzyhomiu, jego matka była poetką.

Ukończył studia na kierunku architektura na Politechnice w Budapeszcie (Műszaki Egyetem) w 1967 roku i pozostał na uczelni na studiach podyplomowych z rzeźbiarstwa. W latach 1971–1975 pracował jako architekt. Całe swoje dotychczasowe życie spędził na Węgrzech.

W 1974 r. wynalazł popularną do dziś na całym świecie, logiczną zabawkę nazwaną od jego nazwiska kostką Rubika (węg. "bűvös kocka", magiczna kostka).

We wczesnych latach 80. XX wieku Ernő został redaktorem magazynu ...És játék ("...i gry") poświęconego grom i układankom. W 1983 założył Rubik Stúdió, gdzie projektował meble i gry. W 1987 roku został profesorem na stałym etacie, a w 1990 roku został prezesem Węgierskiej Akademii Inżynierskiej (Magyar Mérnöki Akadémia), gdzie stworzył organizację International Rubik Foundation, wspierającą szczególnie utalentowanych młodych inżynierów i projektantów.

Obecnie zajmuje się głównie rozwojem gier wideo i sprawami architektury, ciągle prowadzi Rubik Stúdió.

Znany jest jako introwertyczna i trudno dostępna osoba, skontaktowanie się z nim lub zdobycie autografu jest praktycznie niemożliwe. Z reguły odrzuca propozycje udziału w zawodach w układaniu kostki Rubika na czas, chociaż był obecny na Mistrzostwach Świata w 2007 roku w Budapeszcie.

W 2014 roku otrzymał najwyższe węgierskie odznaczenie - Wielki Krzyż Orderu św. Stefana.

Linki zewnętrzne[edytuj]