Ernest Lawrence

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ernest Lawrence
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 8 sierpnia 1901
Canton
Data i miejsce śmierci 27 sierpnia 1958
Palo Alto
Zawód, zajęcie fizyk
Ernest O. Lawrence signature.JPG
Od lewej: R. Oppenheimer, E. Fermi oraz Ernest O. Lawrence

Ernest Orlando Lawrence (ur. 8 sierpnia 1901 w Canton w Dakocie Południowej, zm. 27 sierpnia 1958 w Palo Alto w Kalifornii) – amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za wynalezienie i udoskonalenie cyklotronu oraz za wyniki uzyskane przy jego użyciu, w szczególności odnoszące się do pierwiastków sztucznie promieniotwórczych[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył University of South Dakota w roku 1922. Trzy lata później otrzymał doktorat z Yale, gdzie pracował do roku 1927, m.in. prowadząc eksperymenty z efektem fotoelektrycznym. W roku 1928 przyjął ofertę pracy na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, a już dwa lata później został profesorem tej uczelni[1].

Koncepcję nowej metody przyspieszania cząstek w cyklotronie opracował w roku 1929. Dwa lata później (1931) potencjał 1800 woltów pozwolił na nadanie jonom wodoru energii rzędu 80000 elektronowoltów w urządzeniu o średnicy 4,5 cala[2]. Kolejne udoskonalane modele były coraz większe i pozwalały na uzyskiwanie eksperymentów z cząstkami o większych energiach. W roku 1939 za te prace otrzymał Nagrodę Nobla[1]. W czasie II wojny światowej Lawrence przyłączył się do szeregu projektów które ostatecznie znalazły realizację w rozpoczęciu projektu „Manhattan”. Był zwolennikiem elektromagnetycznej metody separacji wzbogaconego uranu; zaprojektował i zbudował kalutron – wyspecjalizowaną odmianę spektrometru masowego, służącą do pozyskiwania wzbogaconego uranu.

Po wojnie Lawrence był zwolennikiem i orędownikiem programów tzw. „Dużej Nauki”, prowadząc kampanię na rzecz dotacji ze strony państwa na duże programy naukowe.

Pierwiastek o liczbie atomowej 103, odkryty w roku 1961, został nazwany na jego cześć lawrencium (Lr, Lorens).

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Ernedt O. Lawrence był członkiem wielu amerykańskich stowarzyszeń naukowych i członkiem zagranicznym stowarzyszeń w innych krajach. Otrzymał tytuł Doctor honoris causa trzynastu uniwersytetów amerykańskich i brytyjskich. Został Oficerem Legii Honorowej i otrzymał[1]:

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Ernest O. Lawrence ożenił się w maju 1932 roku z Mary Kimberly Blumer, córką emerytowanego dziekana Yale Medical School. Mieli sześcioro dzieci. Uprawiał żeglarstwo i tenis, jeździł na łyżwach, był miłośnikiem muzyki. Zmarł 27 sierpnia 1958 roku w Palo Alto[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Ernest Lawrence - Facts (ang.). W: The Nobel Prize in Physics 1939 [on-line]. Nobel Media AB. [dostęp 2014-03-05]., Biographical, Nobel Lecture, December 11, 1951, The Evolution of the Cyclotron
  2. The First Cyclotrons (ang.). W: Strona internetowa American Institute of Physics > AIP History Center [on-line]. www.aip.org. [dostęp 2014-03-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]