Ernest Shonekan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ernest Adegunle Oladeinde Shonekan
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

9 maja 1936
Lagos

Data i miejsce śmierci

11 stycznia 2022
Lagos

Prezydent Nigerii
Okres

od 26 sierpnia 1993
do 17 listopada 1993

Poprzednik

Ibrahim Babangida

Następca

Sani Abacha

Odznaczenia
Wielki Komandor Orderu Republiki Federalnej - kl. cywilna (Nigeria)

Ernest Adegunle Oladeinde Shonekan (ur. 9 maja 1936 w Lagos, zm. 11 stycznia 2022 tamże) – nigeryjski prawnik i polityk, od 26 sierpnia do 17 listopada 1993 roku prezydent Nigerii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość i wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Urodził się i wychował w ówczesnej stolicy Nigerii Lagos. Był jednym z sześciorga dzieci w rodzinie. Kształcił się w szkole gramatycznej. Otrzymał dyplom prawa na uniwersytecie w Londynie. Na Harvard Business School odbywał szkolenia menedżerskie.

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Od 1964 pracował w United Africa Company of Nigeria, po kilku latach został awansowany na stanowisko asystenta radcy prawnego. Był zastępcą doradcy dwa lata później, a wkrótce dołączył do zarządu. W 1980 został przewodniczącym i dyrektorem naczelnym w UAC. Był dyrektorem naczelnym największej afrykańskiej spółki w Afryce Czarnej[1].

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

Był wytrawnym i sprawdzonym biznesmenem posiadającym szerokie kontakty w całej Nigerii. Jego sprawdzone umiejętności, rzetelność bez widocznej politycznej stronniczości, spowodowały, że stał się potencjalnym kandydatem na stanowisko cywilnego zarządcy znajdującego się w środku gospodarczego i politycznego kryzysu kraju. 2 stycznia 1993, Shonekan przystąpił do rady przejściowej. Jako szef rady, był narażony na ataki za stan finansów publicznych. W 1993 deficyt budżetowy wynosił 28 mld nairów. Rząd nie był w stanie spłacić zadłużenia i musiał prowadzić stałe rozmowy dotyczące ponownego planu spłaty zadłużenia.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Zmarł 11 stycznia 2022 w Lagos[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stronger Moves Towards Manufacturing”. Financial Times (London, England), 2 marca 1986
  2. Jenny Ese Obukohwo, Former Nigerian leader Ernest Shonekan dies at 85 [online], The Street Journal, 11 stycznia 2022 [dostęp 2022-01-11] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]