Ernst Nieizwiestny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ernst Nieizwiestny
Эрнст Неизве́стный
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 9 kwietnia 1925
Swierdłowsk
Data i miejsce śmierci 6 sierpnia 2016
Nowy Jork
Narodowość żydowska
Język rosyjski
Alma Mater Moskiewski Instytut Sztuk Pięknych im. Surikowa
Dziedzina sztuki rzeźbiarstwo
Odznaczenia
Order „Za Zasługi dla Ojczyzny” III klasy Order Honoru Order Czerwonej Gwiazdy Medal „Za Odwagę” (ZSRR) Medal „Za Zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945” Medal „Za zdobycie Budapesztu”
Nagrody

Nagroda Państwowa Federacji Rosyjskiej

Ernst Iosifowicz Nieizwiestny (ros. Эрнст Ио́сифович Неизве́стный, ur. 9 kwietnia 1925 w Swierdłowsku, zm. 6 sierpnia 2016 w Nowym Jorku) – radziecki i amerykański rzeźbiarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem lekarza, który podczas wojny domowej w Rosji był oficerem białej armii. Uczył się w szkole w Leningradzie, która podczas wojny z Niemcami została ewakuowana do Samarkandy. W 1942, w wieku 17 lat wstąpił ochotniczo do Armii Czerwonej i został skierowany do szkoły wojsk powietrznodesantowych w mieście Kuszka (obecnie Serhetabat w Turkmenistanie), 1943-1945 walczył w składzie 2 Frontu Ukraińskiego, w kwietniu 1945 podczas walk w Austrii został ciężko ranny i omyłkowo uznany za poległego, "pośmiertnie" odznaczony Orderem Czerwonej Gwiazdy. Później został wykładowcą w szkole wojskowej w Swierdłowsku, w 1946 uczył się w Akademii Sztuk Pięknych w Rydze, a 1947-1954 w Instytucie Sztuk Pięknych im. Surikowa w Moskwie, jednocześnie uczęszczał na zajęcia z filozofii w Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym im. Łomonosowa. W 1955 został przyjęty do sekcji rzeźbiarzy moskiewskiego oddziału Związku Artystów ZSRR, w 1959 wygrał konkurs na pomnik Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Po 1953 stał się przeciwnikiem socrealizmu, w 1976 opuścił ZSRR, udając się do Zurychu, a w 1977 do Nowego Jorku, gdzie pozostał. Po 1989 wielokrotnie odwiedzał Rosję. Rzeźbił dzieła głównie o tematyce religijnej (m.in. rzeźba Wielkie ukrzyżowanie), poza tym stworzył projekt Statui Wolności ku czci Tajwanu i cykl ilustracji do Piekła Dantego. W USA opracował olbrzymie Drzewo życia złożone z 50 rzeźb i przeznaczone dla Moskwy. Był członkiem Szwedzkiej Akademii Królewskiej i nowojorskiej Akademii Sztuk i Nauk. W 1990 w Swierdłowsku otwarto poświęcone mu muzeum; podobne muzeum otwarto też w mieście Uttersberg w Szwecji (1987).

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

I medale.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]