Przejdź do zawartości

Erotyka (seksualizm)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jean-Pierre Dalbéra - Erotic Kama. Rzeźba w świątyni Khajuraho, Indie

Erotyka (z gr. ἔρως, eros „pociąg miłosny”) – termin powszechnie rozumiany jako odnoszenie się do stanu lub antycypacji podniecenia seksualnego; natarczywy impuls seksualny, pożądanie lub myśl, a także filozoficzna kontemplacja dotycząca estetyki seksualnego pożądania, zmysłowości i miłości romantycznej[1][2].

Znaczenia[edytuj | edytuj kod]

Erotyzm[a] jest znacznie szerszym pojęciem niż seks czy seksualność. Obejmuje ich wszelkie wymiary (biologiczny, psychologiczny, społeczny, kulturowy). Dotyczy zainteresowania i odczuwania przyjemności w związku z faktem, że partner(ka) jest postrzegany jako osoba atrakcyjna pod różnymi względami (fizycznie, psychicznie)[3][4].

Według Georges’a Bataille’a erotyzm jest fenomenem kulturowym, jest to aktywność seksualna człowieka przeciwstawiona takiejże aktywności zwierzęcej, tj. seksualność staje się erotyczna o tyle, o ile wykracza poza tę postać seksualności, jaką dzielimy ze zwierzętami[5].

W polskim piśmiennictwie w innym nieco znaczeniu słowa erotyzm używa Wojciech Klimczyk, dla którego są to wszelkie przekazy na temat seksualności, czyli „to, co się o seksualności pisze i mówi, a także jak się ją pokazuje w mediach różnego rodzaju”[6]. Natomiast Jerzy A. Kowalski przyjmuje punkt widzenia G. Battaile'a, pisząc: „erotyczne jest wszystko to, co ze sfery seksualności biologicznej przeniknęło do naszego życia za pośrednictwem szeroko rozumianej kultury”. Nadał on nawet człowiekowi przydomek Homo eroticus, czyli człowiek tworzący erotykę[7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. „Erotyzm czasem trudno jest odróżnić od pornografii, co wprawia cenzorów w zakłopotanie. A jednak osiągnięcie przyjemności płciowej jest tu zniuansowane tym, że otacza ją estetyka, więcej sugerując niż narzucając. Między wyrafinowaniem a brutalną obscenicznością różnica jest tak wielka, jak można by napisać, jak między bardzo markowym winem a mocnym i mętnym.” (Za CNRS – Centre National de Ressources Textuelles et Lexicales, Bertr.-Lapie 1970)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. eroticism in Merriam Webster. [dostęp 2012-09-07]. (ang.).
  2. Erotyzm. Słownik języka polskiego PWN.
  3. Zbigniew Lew-Starowicz: Miłość i seks : słownik encyklopedyczny. Wrocław: Wydawnictwo „Europa”, 1999, s. 85. ISBN 83-87977-17-9.
  4. Erotyka. Słownik języka polskiego PWN.
  5. G. Bataille: Historia erotyzmu. Kraków: Oficyna Literacka, 1992, s. 21. ISBN 83-85158-59-6.
  6. W. Klimczyk: Erotyzm ponowoczesny. Kraków: Universitas, 2008, s. 18. ISBN 97883-242-0670-4.
  7. J. A. Kowalski: Homo eroticus. Opole: Wydawnictwo IBS, 2011, s. 293. ISBN 978-83-931776-0-8.