Erwin König

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy Erwina Königa. Zobacz też: inne znaczenia słowa „König”.

Erwin König lub Koning, także Heinz Thorwald – najprawdopodobniej fikcyjny niemiecki snajper, który miał ponieść śmierć z rąk Wasilija Zajcewa w trakcie bitwy stalingradzkiej.

Został wspomniany w wydanych po II wojnie światowej pamiętnikach Zajcewa jako „Herr Koning”, szef szkoły strzelców wyborowych w Berlinie. Miał zostać zabity w trwającym trzy dni pojedynku pomiędzy obydwoma snajperami. W Centralnym Muzeum Sił Zbrojnych w Moskwie przechowywany jest również karabin wyborowy mający należeć do zabitego w Stalingradzie niemieckiego snajpera imieniem Erwin König. W dokumentach Wehrmachtu brak jednak śladu, który potwierdzałby istnienie snajpera o nazwisku König lub Koning.

Fikcja[edytuj | edytuj kod]

Pojedynek pomiędzy snajperami został ukazany w filmie Wróg u bram. W postać fikcyjnego bawarskiego arystokraty, majora Erwina Königa wcielił się Ed Harris.

Niemiecki snajper walczący z Zajcewem pojawił się również w książce War of the Rats autorstwa Davida L. Robbinsa. Jest nim SS-Standartenführer Heinz Thorwald, dowódca szkoły snajperów w Zossen, który został wysłany do Stalingradu w celu eliminacji Zajcewa.