Eryk II Młodszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eryk II Młodszy
Ilustracja
ilustracja herbu
książę Brunszwiku-Calenbergu
Okres

od 1540
do 1584

Poprzednik

Eryk I Starszy

Następca

Juliusz (zjednoczenie księstwa brunszwickiego)

Dane biograficzne
Dynastia

Welfowie

Data urodzenia

10 sierpnia 1528

Data i miejsce śmierci

2 listopada 1584
Pawia

Ojciec

Eryk I Starszy

Matka

Elżbieta

Żona

1. Sydonia,
2. Dorota

Eryk II Młodszy (ur. 10 sierpnia 1528 r., zm. 2 listopada 1584 r. w Pawii) – książę Brunszwiku-Calenbergu od 1540 z dynastii Welfów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Eryk II był synem księcia Calenberga Eryka I Starszego oraz Elżbiety, córki elektora brandenburskiego Joachima I Nestora. W chwili śmierci ojca był dzieckiem, do uzyskania pełnoletniości w 1546 rządy opiekuńcze sprawowała w jego imieniu matka. Wkrótce po objęciu rządów osobistych Eryk zmienił prowadzoną przez matkę politykę religijną – odrzucił protestantyzm i współpracował z Habsburgami. Mając kłopoty finansowe, próbował sprzedać swoje księstwo kuzynowi Henrykowi II Młodszemu, księciu Brunszwiku-Wolfenbüttel. Gdy to się nie powiodło, wystąpił przeciw niemu zbrojnie w sojuszu z margrabią Kulmbach Albrechtem Alcybiadesem, został jednak pokonany.

Pozostając w służbie cesarskiej (był dowódcą wojskowym), od 1548 w większości, a od 1577 prawie nieprzerwanie przebywał za granicą, walcząc w Hiszpanii, Niderlandach, Lotaryngii i Italii. W 1573 jako nagrodę otrzymał order Złotego Runa. Rozgłos zdobyły mu łupieżcze wyprawy w Niemczech.

Po śmierci Eryka II, wobec braku jego legalnych potomków, Calenberg połączył na powrót z Brunszwikiem-Wolfenbüttel syn Henryka II Młodszego, Juliusz.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Eryk II był dwukrotnie żonaty: w 1545 poślubił Sydonię, córkę księcia saskiego Henryka Pobożnego, a po jej śmierci w 1575 (próbował się z nią rozwieść już w 1572, jednak bezskutecznie) ożenił się z Dorotą (zm. 1623), córką księcia lotaryńskiego Franciszka I. Z obu małżeństw nie doczekał się żadnych potomków, miał natomiast dwoje dzieci nieślubnych ze związku z Katarzyną von Weldam.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Klaus Friedland: Erich II., Herzog von Braunschweig-Lüneburg (Calenberg). W: Neue Deutsche Biographie. T. 4. Berlin: Duncker & Humblot, 1959, s. 584 i 585. [dostęp 2010-01-15]. (niem.).