Eryk II Młodszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eryk II Młodszy
ilustracja
książę Brunszwiku-Calenbergu
Okres panowania od 1540
do 1584
Poprzednik Eryk I Starszy
Następca Juliusz (zjednoczenie księstwa brunszwickiego)
Dane biograficzne
Dynastia Welfowie
Data urodzenia 10 sierpnia 1528
Data i miejsce śmierci 2 listopada 1584
Pawia
Ojciec Eryk I Starszy
Matka Elżbieta
Żona 1. Sydonia,
2. Dorota

Eryk II Młodszy (ur. 10 sierpnia 1528 r., zm. 2 listopada 1584 r. w Pawii) – książę Brunszwiku-Calenbergu od 1540 r. z dynastii Welfów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Eryk II był synem księcia Calenberga Eryka I Starszego oraz Elżbiety, córki elektora brandenburskiego Joachima I Nestora. W chwili śmierci ojca był dzieckiem, do uzyskania pełnoletności w 1546 r. rządy opiekuńcze sprawowała w jego imieniu matka. Wkrótce po objęciu rządów osobistych Eryk zmienił prowadzoną przez matkę politykę religijną – odrzucił protestantyzm i współpracował z Habsburgami. Mając kłopoty finansowe próbował sprzedać swoje księstwo kuzynowi Henrykowi II Młodszemu, księciu Brunszwiku-Wolfenbüttel, a gdy to się nie powiodło, wystąpił przeciw niemu zbrojnie w sojuszu z margrabią Kulmbach Albrechtem Alcybiadesem, został jednak pokonany.

Pozostając w służbie cesarskiej (był dowódcą wojskowym) od 1548 r. w większości, a od 1577 r. prawie nieprzerwanie przebywał za granicą, walcząc w Hiszpanii, Niderlandach, Lotaryngii i Italii. W 1573 r. jako nagrodę otrzymał order Złotego Runa. Rozgłos zdobyły mu łupieżcze wyprawy w Niemczech.

Po śmierci Eryka II, wobec braku jego legalnych potomków, Calenberg połączył na powrót z Brunszwikiem-Wolfenbüttel syn Henryka II Młodszego, Juliusz.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Eryk II był dwukrotnie żonaty: w 1545 poślubił Sydonię, córkę księcia saskiego Henryka Pobożnego, a po jej śmierci w 1575 (próbował się z nią rozwieść już w 1572 r., jednak bezskutecznie) ożenił się z Dorotą (zm. 1623), córką księcia lotaryńskiego Franciszka I. Z obu małżeństw nie doczekał się żadnych potomków, miał natomiast dwoje dzieci nieślubnych ze związku z Katarzyną von Weldam.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Klaus Friedland: Erich II., Herzog von Braunschweig-Lüneburg (Calenberg). W: Neue Deutsche Biographie. T. 4. Berlin: Duncker & Humblot, 1959, s. 584–585. [dostęp 2010-01-15]. (niem.)