Es Vedra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Es Vedra
Ilustracja
Widok na wyspę z morza
Kontynent

Europa

Państwo

 Hiszpania

Akwen

Morze Śródziemne

Populacja 
• liczba ludności


0

Położenie na mapie Balearów
Mapa konturowa Balearów, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Es Vedra”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, po prawej znajduje się punkt z opisem „Es Vedra”
Ziemia38°52′03,04″N 1°11′47,33″E/38,867510 1,196480

Illa Es Vedra – skalna wysepka o wysokości 382 m znajdująca się w archipelagu Baleary, w pobliżu wyspy Ibiza – kilkaset metrów od jej zachodniego brzegu. Obok niej leży mniejsza Illa Es Vedranell.

Es Vedra jest czasami wymieniana jako święta wyspa fenickiej bogini Tanit, nie ma na to jednak żadnych archeologicznych dowodów[1].

Es Vedra w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Wyspę Es Vedra otacza szereg miejskich legend z nurtu New Age; jedną z nich jest rzekome pole magnetyczne wyspy, pomimo tego, że wyspa jest złożona głównie z wapienia i nie ma właściwości magnetycznych[2]. Inne miejskie legendy mówią o dziwnych światłach widywanych w okolicy wyspy, o obserwacjach UFO, o powiązaniu wyspy z syrenami (zarówno tymi z mitologii greckiej, jak i rzymskiej), czy też o tym, że wyspa ma być rzekomo pozostałością Atlantydy[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marcel A. Farinelli, Place, Visibility and Perception: The materiality of Es Vedrà and its enfolding within New Age discourse and media-lore, Philip Hayward, 2019, s. 11.
  2. a b Marcel A. Farinelli, Place, Visibility and Perception: The materiality of Es Vedrà and its enfolding within New Age discourse and media-lore, Philip Hayward, 2019, s. 14.