Esej o duszy polskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Esej o duszy polskiej
Autor Ryszard Legutko
Wydanie oryginalne
Język polski
Data wydania 2008
Wydawca Ośrodek Myśli Politycznej

Esej o duszy polskiej – książka Ryszarda Legutki, traktująca o Polsce i jej społeczeństwie w okresie ostatniego półwiecza. Książka ukazała się 15 marca 2008 r.[1] W grudniu 2018 książkę wydano w Rumunii w przekładzie Constantina Geambaşa nakładem oficyny Casa Cartii de Stiinta z Klużu-Napoki[2].

Autor przeciwstawia się poglądowi, według którego Polacy są narodem historycznym. Twierdzi, że w 1945 roku doszło do wielopoziomowej rewolucji. Po II wojnie światowej zaczęto budować nową Polskę zamiast odbudowywać, jak to miało miejsce po I wojnie. Przez ponad 40 lat istnienia PRL Polacy stali się "narodem PRL-owskim". Legutko w swojej książce stara się rehabilitować pojęcia "naród" i "nacjonalizm". Zwraca też uwagę, że po 1989 roku polskie elity nie są w stanie odbudować narodowej tożsamości.

Tomasz Terlikowski określa publikację Legutki mianem przełomowej[3].

Mariusz Cieślik w swojej recenzji stwierdził, że książka Legutki to kolejny dowód, że polscy konserwatyści bronią honoru publicznej debaty[4].

Z kolei Rafał Matyja zwrócił uwagę na fakt, że Legutko wyszedł nie tylko poza stereotyp konserwatywny, ale także poza stereotyp polemiki z konserwatyzmem takim, jaki odtwarzał się w ostatniej ćwierci minionego wieku[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nowa książka Ryszarda Legutki - Esej o duszy polskiej. Ośrodek Myśli Politycznej. [dostęp 13 sierpnia 2008].
  2. Instytut Książki, instytutksiazki.pl [dostęp 2018-12-13] (pol.).
  3. Tomasz Terlikowski: Dyskoteka idei. Wprost. [dostęp 13 sierpnia 2008].
  4. Mariusz Cieślik: Dusza i wrzask. Newsweek Polska. [dostęp 13 sierpnia 2008].
  5. Rafał Matyja: Zerwana ciągłość. Newsweek.pl. [dostęp 13 sierpnia 2008].