Esmeralda (1953)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Esmeralda
Ilustracja
Poprzednie nazwy

Don Juan d'Austria

Bandera  Chile
Numer na żaglu BE-43
Port macierzysty Valparaiso
Dane podstawowe
Materiał stal
Historia
Stocznia Echevarrieta y Larrinaga, Kadyks, Hiszpania
Data budowy 1946
Data wodowania 1954
Dane techniczne
Wyporność 3673 t
Liczba członków załogi 330
Długość całkowita (L) 113 m
Szerokość (B) 13,6 m
Zanurzenie (D) 6 m
Ożaglowanie
Typ ożaglowania barkentyna
Powierzchnia ożaglowania 2852 m²
Liczba masztów 4

Esmeralda (BE-43) – czteromasztowa barkentyna chilijskiej marynarki wojennej służąca jako okręt szkolny. W czasach reżimu Augusto Pinocheta przetrzymywano na niej więźniów politycznych.

Historia i rejsy[edytuj | edytuj kod]

Okręt jest szóstym z kolei okrętem chilijskim o tej nazwie. Pierwszym była fregata przejęta od Hiszpanów w Callao, Peru, przez kapitana O'Briena z chilijskiej marynarki, w wyniku śmiałego ataku w nocy 5 listopada 1820 roku. Drugim była korweta, która zatonęła 21 maja 1879 roku w bitwie pod Iquique po walce z przeważającymi siłami wroga. Te ważne dla chilijskiej marynarki wydarzenia sprawiły, że nazwa "Esmeralda" wciąż kojarzy się w tym kraju z odwagą i poświęceniem.

Budowa jednostki rozpoczęła się w Kadyksie (Hiszpania) w roku 1946. "Esmeralda" miała zostać okrętem szkolnym hiszpańskiej marynarki wojennej o nazwie "Don Juan d'Austria". W 1947 roku stocznia ucierpiała na skutek serii eksplozji, które m. in. uszkodziły okręt. Dalsza praca nad jednostką została zatrzymana. W 1950 roku Chile i Hiszpania rozpoczęły negocjacje dotyczące spłaty długu zaciągniętego u Chile w czasie hiszpańskiej wojny domowej w formie wyprodukowanych dóbr, wliczając to nieukończoną "Esmeraldę". Chile zaakceptowało ofertę i okręt został przekazany w 1951 roku. Wtedy dokończono budowę; oficjalnie wodowanie odbyło się 12 maja 1953 roku w obecności 5 tysięcy ludzi. Okręt został ochrzczony przez panią Raquel Vicuña de Orrego, która użyła butelki z narodowym flagami Hiszpanii i Chile. "Esmeralda" została dostarczona rządowi chilijskiemu 15 czerwca 1954 roku. Okrętem dowodził kapitan Horacio Cornejo Tagle. Latem 1973 roku chilijska "Esmeralda" przybyła z kurtuazyjną wizytą do portu w Gdyni. Ceremonię pożegnania okrętu opuszczającego gościnną Gdynię uwieczniono w jednym z odcinków polskiego serialu kryminalnego pt. "SOS (odcinek pt. "Jolka").

Raporty Amnesty International, Senatu Stanów Zjednoczonych, chilijskiej Komisji prawdy i pojednania oraz Narodowej Komisji ds. Więźniów Politycznych i Tortur ujawniły, iż w czasach wojskowego reżimu Augusto Pinocheta okręt był używany jako pływające więzienie, na którym w latach 1973-1980 torturowano więźniów politycznych. Szacuje się, że ponad sto osób było przetrzymywanych na nim i poddawanych nieludzkiemu traktowaniu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. http://web.archive.org/web/20060418031748/http://www.chile-esmeralda.com/ Strona komitetu, któremu przewodzi Germán F. Westphaln – były więzień polityczny oraz profesor Uniwersytetu w Meryland. Komitet uważa, że okręt nie powinien być wpuszczany do portów dopóki zbrodnie, które miały miejsce na tym statku nie zostaną ukarane.