Estación de Atocha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Estación de Atocha
Ilustracja
Państwo

 Hiszpania

Miejscowość

Madryt

Data otwarcia

1851

Dane techniczne
Liczba peronów

15

Liczba krawędzi
peronowych

19

Kasy

T

Położenie na mapie miasta Madrytu
Mapa konturowa miasta Madrytu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Estación de Atocha”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Estación de Atocha”
Położenie na mapie wspólnoty autonomicznej Madrytu
Mapa konturowa wspólnoty autonomicznej Madrytu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Estación de Atocha”
Ziemia40°24′24″N 3°41′21″W/40,406667 -3,689167
Portal Transport szynowy

Estación de Atocha – największy dworzec kolejowy w Madrycie. Znajduje się w centrum miasta, ma połączenia kolejowe z całym krajem m.in. z Sewillą i Barceloną (AVE). Dworzec ten jest największą stacją kolejową w Hiszpanii. Spośród wszystkich 15 peronów tylko 4 mają szeroki iberyjski rozstaw torów, natomiast pozostałe 11 to tory o normalnym międzynarodowym rozstawie. Jest to związane z popytem oraz ciągłą rozbudową linią wysokich prędkości AVE w całej Hiszpanii, których to dworcem głównym jest Madryt Atocha.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek stacji kolejowej Atocha, został zbudowany w związku z rozwojem kolei hiszpańskich. Otwarcie zostało zainaugurowane na 9 lutego 1851 pod nazwą Estación del Mediodía (del Sur). Był to pierwszy dworzec kolejowy w Madrycie.

W 1888 rozpoczęła się budowa nowej stacji pod kierownictwem Alberto de Palacio, który był współpracownikiem Gustave’a Eiffela. Budowa trwała 4 lata. Dworzec ten jest uważany za arcydzieło w XIX w. architektury kolejowej. Z czasem stacja się rozrosła, dobudowano nowoczesną część dworca jako nowy terminal, przystosowany do obsługi superszybkich pociągów AVE, jednak kasy pozostały w starej części, w której w głównym holu urządzono również tropikalny ogród (okazy ok. 400 gatunków roślin wraz z palmami, żółwie pływające w sadzawce).

Stara część dworca w związku z jego rozbudową wraz z rozbudową została zamieniona na duże powierzchnie handlowe ze sklepami, barami czy dyskotekami.

11 marca 2004 miał tu miejsce atak terrorystyczny, w którym zginęło 191 osób, a ponad 2050 zostało rannych.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]