Etelred II z Nortumbrii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Etelred II z Nortumbrii
król Nortumbrii
Okres

od 840
do 844

Poprzednik

Eanred

Następca

Redwulf

król Nortumbrii
Okres

od 844
do 848

Poprzednik

Redwulf

Następca

Osbert

Dane biograficzne
Data śmierci

848

Ojciec

Eanred z Nortumbrii

Etelred II z Nortumbrii, Æthelred, Aethelred – władca anglosaskiego królestwa Nortumbrii. Na tronie zasiadał dwukrotnie: w latach 840-844 oraz 844-848.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Etelred był synem poprzedniego władcy Nortumbrii, Eanreda. Informacje na temat jego panowania zawdzięczamy XIII-wiecznemu kronikarzowi Rogerowi z Wendover i jego dziełu Flores Historiarum. Odnotował on, że w 840 roku Etelred został sukcesorem ojca na tronie Nortumbrii[1][2]. W 844 został odsunięty od władzy przez Redwulfa, ale jeszcze w tym samym roku po śmierci uzurpatora w bitwie z wikingami[1], Etelred wrócił na tron[2]. Kronikarz odnotował również, że w 848 roku Etelred zginął, a jego następcą został Osbert[1], który rządził przez 18 lat[2]. Dzięki relacji Symeona z Durham Historia ecclesiae Dunelmensis wiadomo, że Etelred został zamordowany[3], choć nieznane są okoliczności tego zdarzenia.

W trakcie swego panowania Etelred, podobnie jak poprzednicy, zlecał wybijanie monet. Były to styca - monety o bardzo małej zawartości srebra a dużej zawartości cynku, a później wręcz mosiężne[4]. Większość została wybita w Yorku przez rzemieślnika Eardwulfa.

Alternatywne datowanie[edytuj | edytuj kod]

Badania numizmatyczne potwierdzają dwukrotne panowanie Etelreda[1]. Najnowsza interpretacja chronologii panowania władców Nortumbrii w IX wieku w oparciu o badanie monet proponuje jednak alternatywne do źródeł pisanych datowanie. Według tych analiz Etelred objął władzę w 854, został obalony i powrócił na tron w 858, a w 862 został zamordowany.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Yorke, s.137
  2. a b c ÆTHELRED. Foundation for Medieval Genealogy. [dostęp 2012-03-04]. (ang.).
  3. Cannon, s.43
  4. Yorke, s.138

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]