Ethan Embry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ethan Embry
Ethan Embry
Imię i nazwisko Ethan Philan Randall
Data i miejsce urodzenia 13 czerwca 1978
Huntington Beach
Zawód Aktor
Współmałżonek Amelinda Smith
(1998 − 2002; rozwód)
Sunny Mabrey
(2005 − 2012; rozwód)
Lata aktywności od 1998
Strona internetowa

Ethan Embry, właśc. Ethan Philan Randall (ur. 13 czerwca 1978 w Huntington Beach) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Zdobywca nagrody Young Artist Award.

Biografia[edytuj]

Ethan Embry urodził się jako Ethan Philan Randall w Huntington Beach, w stanie Kalifornia, jako syn Karen (nazwisko rodowe Daugherty) i Charlesa Randallów. Jego rodzeństwem są aktorzy – Kessia i Aaron Embry. Karierę filmową rozpoczął w 1991 roku, jako trzynastolatek, i kontynuuje ją do dziś. Do 1999 roku występował w minimum dwóch filmach rocznie, zaś w '99 udzielił się w pięciu filmach jednocześnie, lecz tylko dwa z nich dopuszczono do dystrybucji. Pomimo zawodu aktora, Embry spędzał wiele czasu w domu rodzinnym w Kalifornii, wraz ze starszym bratem i młodszą siostrą. Wyprowadził się w 1998 roku. Ethan zmienił nazwisko na "Embry" ku czci swojego zmarłego dziadka.

Tuż po przeprowadzce Ethan wcielił się w postać Prestona Myersa, głównego bohatera komedii młodzieżowej Szalona impreza (Can't Hardly Wait). W 1999 roku występował jako Sebastian w serialu stacji CBS Work with Me, jednak serial cieszył się tak niską oglądalnością, że zdjęto go z ekranu zaledwie po czterech odcinkach. Rok później obsadzono go w głównej roli Barnesa w serialu stacji Fox FreakyLinks. Wyemitowano jeden sezon serialu z powodu przeciętnych wyników. W 2002 roku wystąpił jako Bobby Ray, homoseksualny przyjaciel Reese Witherspoon w komedii romantycznej Dziewczyna z Alabamy (Sweet Home Alabama), a także pojawił się w horrorze Oni (They). Jako detektyw Frank Smith zagrał w dwunastu odcinkach serialu Obława (Dragnet), w którym partnerował Edowi O’Neillowi i Desmondowi Harringtonowi. W 2004 roku wystąpił w jednej z głównych ról w komedii Harold & Kumar Go to White Castle oraz pojawił się gościnnie w popularnych serialu telewizyjnym Wzór (Numb3rs). Cztery lata później Embry spotkał się z Shią LaBeoufem, Michelle Monaghan i Billym Bobem Thorntonem na planie filmu Eagle Eye, w którym producenci obsadzili go w roli agenta FBI Toby'ego Granta.

Ciekawostki[edytuj]

  • Członek zespołu Southern Comfort Colonic.
  • Startował do roli Nightcrawlera w filmie X-Men 2. Ostatecznie rolę zdobył Alan Cumming.
  • Wystąpił w teledysku do singla High zespołu Feeder.
  • Dzieci: Cogeian Sky Embry
  • Rodzice: Charles Randall i Karen Randall
  • Rodzeństwo: Aaron Embry i Kessia Embry

Linki zewnętrzne[edytuj]