Ethereum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ethereum – zdecentralizowana platforma o otwartym oprogramowaniu, zbudowana na technologii blockchain i obsługująca znane pod nazwą smart contract kontrakty peer-to-peer oraz zdecentralizowane aplikacje. Jej natywną kryptowalutą jest Ether (ETH), umożliwiający przeprowadzanie transakcji między użytkownikami bądź aplikacjami i uiszczania powiązanych z nimi opłat, wynikających z potrzebnej do ich przetworzenia mocy obliczeniowej[1][2][3].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Platforma została stworzona przez programistę Vitalika Buterina i zyskała dużą popularność (druga po Bitcoinie). Z etherów jako waluty korzystają najczęściej programiści, by płacić za usługi świadczone w sieci Ethereum[4]. Ethereum to także platforma, która korzysta z technologii blockchain i służy do zawierania tak zwanych inteligentnych kontraktów. Dzięki zdecentralizowanej sieci peer-to-peer użytkownicy mają możliwość budowania aplikacji, tworzenia skryptów lub umów, które można zapisywać w blockchainie. Wadą ETH jest to, że inteligentne kontrakty w sieci zapisywane są na jednym blockchainie, co z czasem prowadzi do jego zapchania.

W przeciwieństwie do Bitcoina, Ethereum jest kryptowalutą o nieograniczonej podaży. Fakt ten oznacza, że może ona ulegać inflacji. Te dwie cyfrowe waluty różnią się rodzajem wykorzystywanego algorytmu oraz szybkością potwierdzania nowego bloku w blockchainie.[5]

Ethereum znajduje się na giełdzie kryptowalut, a swój dotychczasowy szczyt kryptowaluta uzyskała w styczniu 2018, osiągając kurs 1121 dolarów za jeden ether[6]. Jest drugą, po bitcoinie, kryptowalutą o największej kapitalizacji rynkowej[7].

Ethereum zostało zaprojektowane zgodnie z wysokimi standardami bezpieczeństwa i transparentności. Promuje je organizacja Enterprise Ethereum Alliance, skupiająca zarówno startupy, jak i wielkie amerykańskie korporacje[8].

Podobnie jak system bitcoinowy, Ethereum działa w oparciu o zdecentralizowaną sieć płatniczą, która umożliwia anonimowe płatności internetowe bez konieczności korzystania z usług banku lub osoby trzeciej[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Beginners, www.ethereum.org [dostęp 2019-09-05] (ang.).
  2. Sudhir Khatwani, Understanding The Difference Between Ethereum & Ether, coinsutra.com [dostęp 2018-05-22] (ang.).
  3. Defining Ether and Ethereum - CME Group, www.cmegroup.com [dostęp 2021-01-16] (ang.).
  4. Ethereum, e-kursy-walut.pl [dostęp 2018-03-09]
  5. Kurs Ethereum - Notowania ETH/PLN, Aktualna Cena i prognozy, Bitcoin News, kursy kryptowalut, blockchain | Tokeneo News [dostęp 2020-04-15] (pol.).
  6. ETH USD – Ethereum US Dolar, Investing.com [dostęp 2019-03-21].
  7. Wszystkie kryptowaluty - Investing.com, Investing.com Polska [dostęp 2019-03-21].
  8. Ethereum, xbinop.com/pl [dostęp 2018-05-04]
  9. Ethereum (ETH) - handel Ethereum i giełda ETH, xtb.com/pl [dostęp 2018-05-08]