Etiopska Partia Robotnicza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Etiopska Partia Robotnicza
Ilustracja
Państwo

 Etiopia

Lider

Mengystu Hajle Marjam

Data założenia

12 września 1984 (od 1979 jako COPWE)

Data rozwiązania

1991

Ideologia polityczna

leninizm

Etiopska Partia Robotniczaleninowska etiopska partia polityczna sprawująca tam jednopartyjne rządy w latach 1984–1991[1][2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo kierownictwo lewicowej junty wojskowej rządzącej krajem od 1974 roku było przeciwne utworzeniu cywilnej partii politycznej. W połowie lat 70. podjęto nieudaną próbę połączenia organizacji marksistowsko-leninowskich w popierającą juntę unię. Nieudany eksperyment i napór zbrojnej opozycji[2][1] przyczynił się do wypracowania potrzeby utworzenia jednolitej partii rządzącej. W grudniu 1979 roku z inicjatywy Mengystu Hajle Marjama powołano do życia komisję do zorganizowania Etiopskiej Partii Robotniczej (COPWE). Do 1983 roku Komisja grupowała 30-50 tysięcy członków skupionych w 6500 komórkach. Podstawowym kryterium członkostwa w Komisji była lojalność wobec rządu aniżeli kryteria ideologiczne[2].

Partia formalnie utworzona została 12 września 1984 roku w dziesiątą rocznicę puczu. Na czele awangardowej i promarksistowskiej formacji stanął Mengystu. Od początku istnienia objęła monopartyjne rządy i likwidowała konkurencyjne ugrupowania. Partia Robotnicza według założycieli miała być zdominowana przez urzędników państwowych i żołnierzy (mieli oni stanowić 65% członków partii). Reszta działaczy miała wywodzić się z pozostałych grup społecznych i związków zawodowych. W ramach ugrupowania działały specjalne komórki śledzące bieżącą sytuację struktur partyjnych oraz wojskowych. Działania te miały zapewnić centralizm partii. Partii podlegały organizacje takie jak: ogólnokrajowe związki zawodowe, stowarzyszenia mieszkańców miast, organizacje chłopskie, Stowarzyszenie Kobiet czy Związek Młodzieży Etiopskiej. Rola partii w państwie została podkreślona w konstytucji z 1987 roku. Partia została zlikwidowana w 1991 roku wraz z porażką sił rządowych w wewnętrznym konflikcie[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]