Etnocentryzm konsumencki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Etnocentryzm konsumencki (zwany także patriotyzmem konsumenckim, ekonomicznym lub gospodarczym) – postawa konsumencka polegająca na preferowaniu zakupu lokalnych, regionalnych i krajowych produktów rodzimego pochodzenia[1].

Etnocentryzm konsumencki mierzy się skalą etnocentryzmu konsumenckiego (ang. CET scale, CETSCALE, consumer ethnocentrism scale) określającą skłonność do nabywania i preferowania produktów rodzimych w odniesieniu do takich samych produktów pochodzących z rynków zagranicznych[2].

Występowanie i specyfika[edytuj]

Etnocentryzm konsumencki występuje w wersji regionalnej, narodowej oraz kontynentalnej; najmocniej w krajach wysoko rozwiniętych. W Europie tendencja ta najsilniej manifestowana jest w Niemczech i Francji. W Azji występuje najsilniej w Korei oraz Japonii.

Polska[edytuj]

Pierwsze kampanie prowadzone w duchu promocji patriotyzmu konsumenckiego prowadzone były już w okresie II RP. Po II wojnie światowej w związku z przynależnością Polski do bloku komunistycznego i pozostawania jej za żelazną kurtyną Polacy zmuszeni byli w większości do zakupu produktów krajowych ponieważ w Polsce została wprowadzona gospodarka socjalistyczna z ograniczonym i całkowicie kontrolowanym przez państwo eksportem.

Wraz z upadkiem PRL zmieniły się również realia gospodarcze. Zamiast gospodarki kontrolowanej przez państwo wprowadzono gospodarkę kapitalistyczną oraz wolny rynek w wyniku czego polskie przedsiębiorstwa konkurują z firmami z innych krajów w skali globalnej. Od roku 1990 w Polsce prowadzonych jest kilka kampanii promujących produkty regionalne jak „Teraz Polska”, „Dobre bo Polskie”, „Polski ślad” lub program „Doceń polskie”[3]. Realizuje się je poprzez organizację konkursów, w których typowane są produkty o wysokiej jakości użytkowej produkowanych w Polsce oraz wprowadzanie dodatkowych oznakowań umożliwiających ich szybką identyfikację.

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

  • Adam Figiel, Etnocentryzm konsumencki. Produkty krajowe czy zagraniczne, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2004, ISBN 83-208-1491-X.
  • S. Sharma, T. Shimp, J Shin, Consumer Ethnocentrism, Construction and Validation of the Scale, Journal of Marketing Research, 24 August 1987.
  • Arkadiusz Stajszczak, Efekt kraju pochodzenia na przykładzie rynku środków zaopatrzenia rolnictwa. [1]

Linki zewnętrzne[edytuj]