Eufemia (cesarzowa bizantyńska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eufemia
cesarzowa bizantyńska
Okres

od 518
do ok. 524

Jako żona

Justyna I

Dane biograficzne
Data śmierci

ok. 524

Mąż

Justyn I

Battista de'Cavalieri, Portret Justyna I, męża Eufemii

Eufemia (zm. ok. 524) – cesarzowa bizantyńska, żona Justyna I[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Niewiele wiadomo o życiu Eufemii[1]. Wynika to zapewne z jej pochodzenia. Nie wywodziła się ona z cesarskiego rodu. Przeciwnie, początkowo należała do najniższej warstwy ówczesnego społeczeństwa. Pierwotnie nazywała się Lupicyna[1] i była niewolnicą oraz konkubiną swojego właściciela[1]. Poślubiła Justyna I, gdy pełnił funkcje wojskowe w armii bizantyńskiej w czasach Anastazjusza I (491-518). Gdy mąż przejął władzę, zmieniła oficjalnie imię, przyjmując je na cześć św. Eufemii z Chalcedonu[1][2]. Po wstąpieniu Justyna na tron (518) nie odgrywała najmniejszej roli w sprawach publicznych i prawdopodobnie w ogóle do tego nie aspirowała. Sprzyjała co prawda siostrzeńcowi Justyna, późniejszemu Justynianowi I Wielkiemu, ale sprzeciwiała się jego małżeństwu z Teodorą, byłą aktorką. Zmarła bezdzietnie[3] około 524 roku. Cesarzowa prowadziła korespondencję z biskupami Rzymu, między innymi ze św. Hormizdasem[1]. W zaawansowanym wieku była osobą bardzo religijną, czemu dała wyraz fundując kościół i klasztor swojej patronki Eufemii Chalcedońskiej[1]. Gdy zmarła, została w nim pochowana[1]. W jej grobie złożono później ciało Justyna I[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Geoffrey Greatrex: Euphemia (wife of Justin I). roman-emperors.org. [dostęp 2017-03-13]. (ang.).
  2. George Crabb: Universal Historical Dictionary: Or Explanation of the Names of Persons and Places. books.google.pl. [dostęp 2017-03-13]. (ang.).
  3. Dykcyonarz biograficzno-historyczny, czyli, Krótkie wspomnienia, Tom 1. books.google.pl, 1844. s. 377. [dostęp 2017-03-13]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert Browning, Justynian i Teodora, przeł. Maria Boduszyńska-Borowikowa, Warszawa: Państwowe Instytut Wydawniczy 1977.