Eugene Hütz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eugene Hütz
Ilustracja
Imię i nazwisko Jewhen Ołeksandrowycz Nikołajew
Data i miejsce urodzenia 6 września 1972
Bojarka
Instrumenty gitara
Gatunki punk
Aktywność od 1999
Zespoły
Gogol Bordello
J.U.F.
The Fags
Flying Fuck

Eugene Hütz (ukr. Євген Гудзь, Jewhen Hudź), właśc. Jewhen Ołeksandrowycz Nikołajew (ukr. Євген Олександрович Ніколаєв, ur. 6 września 1972 w Bojarce w obdzowie kijowskim) – piosenkarz, gitarzysta, autor tekstów nowojorskiej grupy Gogol Bordello, DJ i aktor.

Hütz urodził się w Bojarce koło Kijowa, w rosyjsko-ukraińsko-romskiej rodzinie (Nikołajew – Hütz – Gonczarow). Jego ojciec był rzeźnikiem, grał również na gitarze w jednym z pierwszych ukraińskich zespołów rockowych – grupie Meridian.

Hütz wraz z rodziną wyemigrował do USA po wybuchu w Czarnobylu. W 1990 roku znalazł się w Vermont jako uchodźca polityczny.

Gogol Bordello[edytuj]

Hütz w zespole Gogol Bordello

Hütz rozpoczął karierę muzyczną na Ukrainie, gdzie występował w zespole Uksusnik. W Vermont Hütz założył grupy The Fags i Flying Fuck, grające muzykę będącą wczesną formą tej granej przez późniejsze Gogol Bordello. W 1997 muzyk przeniósł się do Nowego Jorku i przyjął panieńskie nazwisko swojej matki – Hütz. W Nowym Jorku poznał skrzypka Sergieja Riabcewa, akordeonistę Jurija Lemieszewa, gitarzystę Orena Kaplana, perkusistę Eliota Fergusona i tancerki: Pam Racine i Elizabeth Sun. W 1999 roku założył wraz z nimi Gogol Bordello.

W 2002 Gogol Bordello wydał swój debiutancki album długogrający Voi-La Intruder wyprodukowany przez Jima Sclavunosa, perkusistę zespołu Nick Cave and the Bad Seeds. Jesienią tego samego roku wydał album Multi Kontra Culti vs. Irony. W 2005 pojawiła się EPka East Infection, a następnie – nakładem SideOneDummy Records – album Gypsy Punks: Underdog World Strike, który został wyprodukowany przez Steve’a Albiniego. W 2007 zespół wydał kolejny album Super Taranta! wyprodukowany przez Victora Van Vugta.

Inne projekty[edytuj]

Po przeprowadzce do Nowego Jorku Hütz zaczął występować również jako DJ. Został rezydentem bułgarskiego baru Mehanata. Jego styl to połączenie muzyki cygańskiej z dubem punkiem i muzyką elektroniczną. Z tą działalnością związane są jego poboczne projekty J.U.F. (Jüdisch-Ukrainische Freundschaft) i MITITIKA. Występował i nagrywał z Kolpakov Trio.

Jako aktor zadebiutował w 2005 roku rolą Alexa w filmie Wszystko jest iluminacją. Hütz dostał rolę po spotkaniu z reżyserem Lievem Schreiberem, na którym ustalali szczegóły dotyczące muzyki do filmu. Ostatecznie w ścieżce dźwiękowej filmu znalazło się kilka utworów napisanych przez Hütza i wykonywanych przez niego wraz z Gogol Bordello.

Hütz jest także bohaterem filmu dokumentalnego The Pied Piper of Hützovina z 2006 r. Film ten, wyreżyserowany przez Pavlę Fleischer, pokazuje podróż Hütza przez Ukrainę i Wschodnią Europę, odkrywając przed widzami jego muzyczne i kulturowe korzenie.

W roku 2008 Hütz zagrał główną rolę w filmie Mądrość i seks, będącym debiutem reżyserskim Madonny.

Życie prywatne[edytuj]

Eugene ma sześcioro rodzeństwa i jest w jednej czwartej Romem. Jego cygańscy przodkowie wywodzili się z grupy Serwów. Jeden z braci Eugene’a grał na trąbce w filmie Wszystko jest iluminacją. Hütz jest działaczem na rzecz praw Romów. Używa swojej muzyki do propagowania kultury cygańskiej, zapoznawania z nią szerszej publiczności. Jest jednym z kuratorów corocznego nowojorskiego festiwalu „New York Gypsy Festival”.

Filmografia[edytuj]

Ciekawostki[edytuj]

W filmie Wristcutters: A Love Story z 2006 roku postać Eugene’a (grana przez Shea Whighama) jest wzorowana na Hützu.

Linki zewnętrzne[edytuj]