Eugenia z Yorku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Eugenia Mountbatten-Windsor)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Brytyjska rodzina królewska
Badge of the House of Windsor.svg

JKM królowa Elżbieta II i JKW książę Edynburga


Eugenia Mountbatten-Windsor
Herb księżniczki Eugenii z Yorku

Eugenia z Yorku, właśc. Eugenia Wiktoria Helena, ang.: Princess Eugenie of York Eugenie Victoria Helena (ur. 23 marca 1990 w Portland Hospital w Londynie) – księżniczka Zjednoczonego Królestwa z dynastii Windsorów, wnuczka królowej Elżbiety II, córka Andrzeja, księcia Yorku i Sarah Ferguson.

Jej chrzest miał miejsce 23 grudnia 1990 r. w St. Mary Magdalene w Sandringham. Jej rodzicami chrzestnymi byli: James Ogilvy, kapitan Alastair Ross, Sue Ferguson, Julia Dodd-Noble i Louisa Blacker. Księżniczka swoje imiona otrzymała po królowej hiszpańskiej Wiktorii Eugenii Battenberg, wnuczce królowej Wiktorii. Jako wnuczce królowej w linii męskiej, Eugenii przysługuje tytuł Jej Królewskiej Wysokości (Her Royal Highness).

Księżniczka Eugenia rozpoczęła naukę już w 1992 r. w Winkfield Montessori w Surrey. Później dołączyła do swojej starszej siostry Beatrycze w Upton House School w Windsorze. W 1995 r. przeniosła się razem z siostrą do Cowarth Park. W latach 2001-2003 uczyła się w St. George’s School w Ascot, by ostatecznie przenieść się do Marlborough College w Wiltshire.

W październiku 2002 r. księżniczka znalazła się na wydziale chirurgii Royal National Orthopaedic Hospital w celu operacji kręgosłupa (zdiagnozowano u niej skoliozę). Operacja zakończyła się sukcesem i księżniczka wróciła do pełnej sprawności.

Rodzice księżniczki rozwiedli się w 1996 r., gdy miała ona 6 lat. Pozostali jednak bliskimi przyjaciółmi i wspólnie sprawują opiekę nad dziećmi. Księżniczka Eugenia spędza wolny czas w rezydencjach Sunninghill Park i Royal Lodge lub w Nowym Jorku, gdzie jej matka ma apartament.

Jest 8. w kolejce do tronu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, zaraz po swojej starszej o dwa lata siostrze Beatrycze.

Biuro Księcia Yorku w Pałacu Buckingham ogłosiło w dniu 22 stycznia 2018 r. zaręczyny księżniczki i Jacka Brooksbanka. Ślub odbędzie się w Kaplicy św. Jerzego w Zamku Windsor jesienią 2018 roku.

Została sportretowana w serialu komediowym The Windsors, w rolę Eugenii wcieliła się Celeste Dring[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]Poprzednik
Beatrycze z Yorku
Linia sukcesji do brytyjskiego tronu Następca
Edward, hrabia Wessex
Poprzednik
Beatrycze Mountbatten-Windsor
Precedencja w Zjednoczonym Królestwie
Kobiety
Następca
Ludwika Windsor