Eugeniusz (Kulberg)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eugeniusz
Aleksiej Kulberg
biskup sriednieuralski
Kraj działania  Rosja
Data urodzenia 25 września 1972
biskup sriednieuralski
Okres sprawowania od 2016
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia jekaterynburska
Śluby zakonne 16 lipca 2016
Diakonat 15 marca 2004
Prezbiterat 12 lipca 2004
Nominacja biskupia 15 lipca 2016
Sakra biskupia 1 sierpnia 2016
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 1 sierpnia 2016
Miejscowość Diwiejewo
Miejsce Monaster Trójcy Świętej i św. Serafina z Sarowa
Konsekrator Cyryl
Współkonsekratorzy Warsonofiusz (Sudakow), Walenty (Miszczuk), Barnaba (Kiedrow), Sergiusz (Polotkin), Cyryl (Nakonieczny), Jerzy (Daniłow), Beniamin (Zaricki), Longin (Korczagin), Zenobi (Korzinkin), Serafin (Domnin), Izydor (Tupikin), Dymitr (Drazdou), Jan (Timofiejew), Grzegorz (Kacja), Sergiusz (Czaszyn), Łazarz (Gurkin), Eliasz (Bykow), Beniamin (Lichomanow), Innocenty (Jakowlew), Dionizy (Porubaj), Teodozjusz (Gażu), Stefan (Gordiejew), Aleksy (Antipow), Augustyn (Anisimow), Barnaba (Baranow), Nil (Syczow), Bazyli (Daniłow), Diodor (Isajew), Sylwan (Głazkin), Metody (Kondratjew), Beniamin (Kiriłłow), Teodor (Kazanow)

Eugeniusz, imię świeckie Aleksiej Siergiejewicz Kulberg (ur. 25 września 1972 w obwodzie moskiewskim) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie zawodowych wojskowych. Ukończył szkołę średnią w Mieszczerinsku, a w 1995 studia w Moskiewskim Instytucie Lotnictwa na kierunku maszyny, systemy, kompleksy i sieci liczące. Podczas studiów i po ich zakończeniu, do 2004, pracował zgodnie z wykształceniem. Od 1995 przysługiwał podczas nabożeństw w cerkwi św. Mikołaja na moskiewskich Pyżach (rejon Zamoskworieczje), w tym też roku podjął studia zaoczne w Prawosławnym Instytucie Teologicznym św. Tichona w Moskwie, jednak ich nie ukończył; średnie wykształcenie teologiczne uzyskał w 2014 w seminarium duchownym w Jekaterynburgu[1].

15 marca 2004 w monasterze św. Mikołaja w Solbie arcybiskup jarosławski i rostowski Cyryl wyświęcił go na diakona, zaś 12 lipca 2004 – na kapłana. Od listopada 2004 do 2012 był proboszczem parafii Narodzenia Matki Bożej w Wielikim (obwód jarosławski), a w latach 2009–2012 także cerkwi Spotkania Pańskiego w Jarosławiu, zaś od 2007 do 2012 – spowiednikiem gimnazjum prawosławnego w Jarosławiu oraz kierownikiem wydziału edukacji religijnej i katechizacji w eparchii jarosławskiej[1]. W 2012 przeszedł do służby w eparchii jekaterynburskiej. Przez kolejne dwa lata był proboszczem parafii św. Maksymiliana w Jekaterynburgu (cerkiew „Wielki Złatoust”) oraz dziekanem dekanatu iwanowskiego. Od 2014 jest przełożonym biskupiego metochionu przy cerkwi Wniebowstąpienia Pańskiego[1].

15 lipca 2016 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego nominował go na wikariusza eparchii jekaterynburskiej z tytułem biskupa sriednieuralskiego. W związku z tą decyzją dzień później został postrzyżony na mnicha przez metropolitę jekaterynburskiego i wierchoturskiego Cyryla, przyjmują imię zakonne Eugeniusz na cześć świętego cierpiętnika Eugeniusza Botkina. 17 lipca otrzymał godność archimandryty[1]. Jego chirotonia biskupia odbyła się 1 sierpnia 2016 w monasterze Trójcy Świętej i św. Serafina z Sarowa w Diwiejewie pod przewodnictwem patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]